ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Literatura

Královské tajemství černé jeptišky

Málokdo udělal na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. takovou kariéru jako zbožná paní de Maintenon, vdova po spisovateli Paulu Scarronovi. Nejdříve se stala vychovatelkou králových nemanželských dětí...

   celý článek »

Mimotělní zážitky jak je ještě neznáte

14. októbra 2015 o 19.30 hod. bola v Bratislave, v historickej vínnej pivnici Bakchus na Hlbokej ceste 5 (oproti MZV SR), slávnostne pokrstená kniha autorky Júlii Sellers. Jej názov VIDEL SOM TO ZAJTRA...   celý článek »

Rybář

Žil byl kluk, malý rybář. Chytal načerno a na žížaly. Vybíral si je zpod kamenů. Někdy i na těsto z maminčiny kuchyně. Prut měl z uříznuté větve lísky, háčky si kupoval jen po jednom.Chytal poblíž Varvažova na Skalici, občas měl nějakého...   celý článek »

Bengálský osvícenec Rabíndranáth Thákur

Před více než sto lety obdržel bengálský básník, prozaik, dramatik, hudební skladatel a malíř Rabíndranáth Thákur (v anglickém přepisu Rabindranath Tagore) Nobelovu cenu za literaturu. Tento pedagog a filozof, propagátor...   celý článek »

Štěňata na prodej

Majitel obchodu právě přibíjel na okno svého krámu ceduli ŠTĚŇATA NA PRODEJ, když se u něj objevil malý chlapec. „Za kolik máte ta štěňata?“ zeptal se. Majitel chlapci odvětil, že neočekává, že by za některé z nich mohl dostat...   celý článek »

AIDS - báseň báseň v angličtině ze sbírky Picture of Live

Death has dressed itself in blue
and poured on a white head dress.
   celý článek »

Báseň ACT X ze sbírky Picture of Life

Rubbish is scattered in the loft,
in the library I exploit Jirasek
and the universe is gradually making for destruction!...
   celý článek »

Důkaz nebe

Eben Alexander III. (narozen 11. 12. 1958) je americký neurochirurg, který se celý život zabýval lidským mozkem. Nevěřil v Boha a zakládal si na svém přesvědčení, že lidské vědomí není ničím víc než produktem elektrických výbojů mozkových buněk. Vydrželo...   celý článek »

Rozhovor s Miroslavem Zelenkou o jeho knize Elegantní bůh

Je běžný pracovní den a opět mi zvoní telefon. Mám ten zvuk ráda, ačkoli někdy přináší i špatné zprávy nebo ne vždy je na druhém konci dobře naladěný volající. Tentokrát to byl hovor příjemný, neboť volal pan Miroslav Zelenka, autor čtenářům...   celý článek »

A Friend - báseň

I promised, comrade of mine,
that I would forget you,...   celý článek »

Odjíždění „s piclavou“ a „s pitmedem“

Začněme Janáčkem. Když se vracíval z úspěšného provedení svých oper v pražském Národním divadle domů nočním vlakem, říkával svou krátkou ostravskou výslovností, že jede „s piclavou“ – mínil tím „zpit slávou“. Byla to jeho typická humorná...   celý článek »

Pohádka skřítka Jupitera - Prostorek a Kvapík

Skřítek, kterému říkají Jupiter, je velký cestovatel. Ačkoli má velmi rád společnost přátel a také rád poznává nové lidi, na cesty se vydává nejraději sám. Jde si, kam chce, a když ho cestou něco zaujme, klidně může změnit směr a zamířit si to úplně...   celý článek »

The Twelfth - báseň v angličtině ze sbírky Oratorium

The young man of the sun is cutting grass.
Nemesis spins a fulsome thread.
I greet three, my Mary,...
   celý článek »

The Pine Tree - báseň ze sbírky Pictures of Life

When I look out of the window
at the nearby square
there is something missing.
   celý článek »

The Fourth - báseň v angličtině

The wind does stroke me,
man does undermine the feet.
Light up the candles.
   celý článek »