ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

ZAJÍMAVOSTI, Domácí, Zahraniční

Ponorka Kursk: Podivná havárie

V srpnu 2013 jsme si připomněli třinácté výročí havárie ruské jaderné ponorky Kursk. Mnoho lidí ji spolu se zkázou Titaniku označuje za dvě nejzáhadnější námořní katastrofy dvacátého století. Osudová plavba v Barentsově moři je...   celý článek »

Věděli jste, že…

Lépe chrání před UV paprsky tmavé oblečení? A důvod? Světlo a UV paprsky absorbují lépe tmavé látky. Čím hustěji je látka utkaná, tím lepší je i ochrana pokožky. Kromě toho - mokré oblečení propouští až o padesát procent...   celý článek »

Delfíni jsou lepší

Kdo si hodně pamatuje, říká se o něm, že má paměť jako slon. Tenhle příměr už zřejmě neplatí. Američtí vědci tvrdí, že delfíni jsou schopni pamatovat si zvuky, které vydává jejich blízký jedinec, až dvacet let. Jejich tvrzení se...   celý článek »

Diblík

Slovníky českého jazyka vysvětlují slovo diblík jako čertík, šotek. Zvláště u dětí se tento výraz používá ve smyslu čtverák, čipera, šibal či neposeda. Ale u našich prapředků znamenal tento výraz něco úplně jiného. Diblík patři do početn...    celý článek »

Pruhy k nezaplacení

Původně se soudilo, že zebří pruhy slouží jako ochranné zbarvení před predátory. Za tímhle dokonalým maskováním v přírodě je však něco jiného. Klíčem ke všemu má být způsob, jakým pruhy odrážejí světlo. Podle průzkumu amerických vědců pruhovaný...   celý článek »

Psí hvězda Sírius

Září připomíná nebeský diamant na jižní obloze. Jméno pochází z egyptského Sóthis a později z řeckého Seírios, což znamená blikotající, jiskřící. Původní poznatky však sahají až k hindským textům, kde vystupuje jako...   celý článek »

Vodní lidé

Případy chycení: 1. Roku 1305 byl chycen v Holandsku jiný "mořský muž", který prý měl na sobě brnění, tomuto se však nepodařilo utéci, nýbrž po třech nedělích bídně zahynul. Poslední "mořskou pannu" ulovili prý rybáři asi roku 1819-1820 kdesi u ...<--break- />   celý článek »

Objev bezhlavé pyramidy

Egyptští archeologové odkryli v Sakkáře pozůstatky ztracené královské pyramidy. Zbytky hrobky tu objevil už v roce 1842 německý archeolog Karl Richard Lepsius, který stavbu popsal jako bezhlavou, protože se dochovala jen...   celý článek »

Tajemství kletby (1)

Kletba… Co to je? Snad jediné „pohádkové“ slovo, kterého se bojí i moderní lidé. Koho by nezamrazilo, kdyby byl prokletý? Ale je to slovo opravdu pohádkové? Není to slovo, které z pověstí a pohádek prosvítá i do naší doby?...   celý článek »

Kouzelné lampy z Itálie

V roce 1550 na ostrově Nisida v Neapolském zálivu objevil jakýsi rolník vchod do staré římské krypty. Svolal pár sousedů a společně odstranili těžký kamenný poklop. Těšili se, že nalezené cennosti prodají a přilepší si na živobytí. Zapálili pochodeň a opatrně...   celý článek »

Možná vás bude zajímat

Dlouho se myslelo, že draví ptáci, kteří se živí výhradně masem, nepotřebují pro svůj organismus rostlinné vitaminy. Pokusy a pozorováním však bylo prokázáno, že i draví ptáci ke svému životu a vzrůstu tyto vitaminy potřebují.   celý článek »

Strašidelná místa - Obávaní škrtiči

Na Šumavě a v Pošumaví se v dávné minulosti vyskytovala celá plejáda strašidel a obávaných bytostí. Mezi ně patřili i zákeřní škrtiči. Prostí lidé věřili, že jde o zplozence pekla, případně agresivní přízraky zemřelých. Historici ale vše vysvětlují jinak a střízlivěji. Prý...   celý článek »

Záhada malajského jezera - Tasek Bera

Blankytně modré vody této osamělé vodní plochy jsou obklopeny hustou džunglí, přesto ale její břehy nejsou zcela osiřelé. V těsné blízkosti žijí Semelajové, pokojní lesní lidé, kteří již od dávnověku uctívají obří ještěry a na jejich počest pořádají dokonce magické...   celý článek »

Strašidelná místa - ještěrčí hlava

Na Domažlicku se zjevovala záhadná ještěrčí hlava, která se navíc proměňovala v žábu. Hlava je v hermetice vždy symbolem vědění a rozumu, ještěrka byla zase kdysi spojována s duší a znovuzrozením. V tomto kraji jsem si také vyslechli zajímavý příběh o podivínovi...   celý článek »

Budoucnost ovlivňuje minulost

Čtenář Milan G. z Litvínova se zeptal: „Podle některých teorií prý člověk může myšlenkami nejen formovat svou budoucnost, ale naopak, budoucnost prý může ovlivnit i minulost. Jsou k tomu nějaké vědecké důkazy, studie?“   celý článek »