ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

VĚDA A TECHNIKA, Vesmír, Výzkum, Doprava, Ostatní

Věda a výzkum krátce (196)

Už na konci letošního roku by se měl objevit na farmaceutickém trhu nový lék na AIDS. Jde o antivirotikum, které sice AIDS nevyléčí, ale zabrání množení smrtelného viru HIV a tím pomůže ke zlepšení kvality života pacientů. Na vývoji...   celý článek »

Slzy mužů a žen

Slzy nejsou jen ženskou záležitostí, jak by se mohlo zdát. I muži mají své slabé chvilky. Podle jedné studie něžnější polovička lidstva uroní slzy až šestašedesátkrát za rok, pánové sedmnáctkrát. Když ženu něco rozčílí, pláče v průměru šest...   celý článek »

Zajímavosti z tělovědy - Víte, že…

každou vteřinu vytvoříte až tři miliony červených krvinek? Ty dodávají kyslík všem buňkám vašeho těla. Jejich typickou červenou barvu má na svědomí protein hemoglobin. … když se říznete, ani nevykrvácíte,..   celý článek »

Proč zvířata vymizela?

Američtí a australští vědci vypracovali zajímavou studii masového vymírání velkých živočišných druhů v Severní Americe a v Austrálii. Shodně v ní pak nevidí příčinu ve změně klimatu, jak se dlouho předpokládalo, ale poukazují...   celý článek »

Skrývá život měsíc Jupitera?

O tom, že naše planeta není jediným místem ve vesmíru vhodným pro život, už ani nemusíme spekulovat. Mimozemský život je ale možná blíže než si myslíte. Alespoň to tvrdí americká NASA, podle níž bychom ideální podmínky...   celý článek »

Bojíte se Měsíce?

Také se domníváte, že Měsíc ovlivňuje váš život více, než oficiální věda přiznává? Máte pravdu, a to rozhodně nemusíte patřit mezi náměsíčné, stačí mít citlivější biologické hodiny. Měsíc působí na vše živé i neživé, na rozdíl od Slunce jeho...   celý článek »

Věda a výzkum krátce (195)

Doposud se přepokládalo, že písmo vzniklo v oblasti Malé Asie před zhruba 5 000 lety. Ovšem archeologové v Číně objevili kamenný úlomek s vyrytými runami, které velice připomínají písmo a tento úlomek je starý nejméně 30 tisíc...   celý článek »

Věda a výzkum krátce (194)

Americký geolog Stephen Haggerty zjistil, že na přítomnost diamantů může hledače těchto drahokamů upozornit jistý druh rostlin. Pátral s lovci diamantů v Libérii po tzv. kimberlitových komínech. Kimberlit je vyvřelá hornina...   celý článek »

Psí pohled vás dostane

Chovatelé psích miláčků o tom ví své. Kdo by odolal žadonícím psím očím? Pokud se zadíváme do očí chlupatého přítele, hladíme ho, mazlíme se s ním, v našem mozku to vyvolává silnou neurochemickou reakci. Zvyšuje se hormon...   celý článek »

Nebezpečná žízeň

Na tuzemských komunikacích jich stále přibývá. Opilí řidiči jsou postrachem silnic a nepomáhají ani vysoké tresty. Nebudete věřit, ale stejně nebezpečný jako alkohol může být pro řidiče žízeň. Podle britských vědců se nedostatek tekutin...   celý článek »

Existují paralelní vesmíry?

O existenci paralelních světů se lidstvo dohaduje už od starověku. Vedle světa lidí tehdy začal existovat svět bohů, zvláštních bytostí, pocházejících – lidově řečeno – „odjinud“. Bylo by možné, že mimo nám známou fyzikální...   celý článek »

Věda a výzkum krátce (193)

Čínští genetici na univerzitě v Kantonu provedli jako první na světě úspěšný genetický zásah do lidského genomu. Využili k tomu novou technologii označovanou jako CRISPR, jež zvolený (nebezpečný) gen rozštěpí a neutralizuje.    celý článek »

Věda a výzkum krátce (192)

Vejce hrabavého ptáka Tinamus major – Tinama většího, který žije v deštných pralesích Střední a Jižná Ameriky, jsou poměrně velká a pestře zbarvená. Američtí přírodovědci během nedávné studie zjistili, že povrch vajec tohoto...   celý článek »

Recyklace elektrospotřebičů

Češi vysloužilé elektro recyklují, v domácnostech ale stále nejsou výjimkou i více než deset let staré elektrospotřebiče. V České republice se vybere každoročně přibližně kolem pěti kilogramů vysloužilých...   celý článek »

Horární astrologie

Horární astrologie je technika, která umožňuje dávat konkrétní odpovědi na jednoznačné otázky. V čase, momentě a na místě, kde byla otázka buď položena, nebo kde jí bylo porozuměno ze strany astrologa, je zakódována i odpověď.    celý článek »