ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

VĚDA A TECHNIKA, Vesmír, Výzkum, Doprava, Ostatní

Věda a výzkum krátce (204)

V řece amerického státu Iowa objevili paleontologové zkamenělé ostatky někdejšího mořského škorpióna. Jde zřejmě o zcela nový druh, který dorůstal velikosti dospělého člověka! Náležel ke skupině vyhynulých kyjonožců před...

   celý článek »

Mobilní šílenství

Vynález Bellova telefonu znamenal ve světě zcela převratný a rychlý způsob přímého dorozumívání, takže během několika desetiletí si lidé v rozvinutém světě život bez telefonního přístroje nedovedli vůbec představit. V sedmdesátých letech...

   celý článek »

Odvážná hypotéza

Kolem Slunce obíhá kromě planety Země také další planeta!… Tak tuto teorii vyslovil a obhajuje ruský astrofyzik Kirill Butusov. Tvrdí, že na zemské orbitě je za Sluncem librační bod a právě na něm se má nacházet jakási antizemě.   celý článek »

Věda a výzkum

V jantarovém dole na severu Dominikánské Republiky byla nalezena fosilie mloka stará 20 až 30 milionů let. Vzhledem k tomu, že se na Karibských ostrovech žádné druhy mloků nevyskytují, lze fosilii považovat za důkaz, že tam...

   celý článek »

Čert není vždycky satan

Čert je starší zemědělský stroj (původně z 19. století z Anglie) určený pro vyorávání brambor - jedná se o rotační vyorávač brambor. V dřívějších dobách hojně používaný zemědělský stroj se ještě dnes občas používá na českém...

   celý článek »

Věda a výzkum krátce (203)

Britští experti stvořili neobvykle inteligentní myši. Docílili toho pomocí změny jednoho genu, díky níž zablokovali aktivitu enzymu PDE4B (je přítomný v orgánech obratlovců i v mozku člověka). Při testech následně myši...   celý článek »

Bude jednou možné cestování v čase?

Cestování v čase se dnes zdá být jen myšlenkou pro science fiction literaturu. Vychází se přitom z premisy, že čas jako fyzikální veličina plyne lineárně. Je to jen věčně tekoucí proud, mířící stále kupředu – do budoucnosti. Proto...   celý článek »

Mlýnské kameny

Mlynářství patřilo v Čechách k nejstarším řemeslům. Záznamy o prvním vodním mlýnu ve střední Evropě pocházejí z roku 718, stával na řece Ohři. A právě s vodními mlýny jsou neodmyslitelně spjaté mlýnské kameny - žernovy, ...   celý článek »

Věda a výzkum krátce (202)

Studie lékařů na Floridě potvrdila, že sušené švestky prospívají našim kostem! Odborníci testovali rok několik set žen středního věku, které rozdělili náhodně do dvou skupin. Jedna skupina dostávala 100 g sušených švestek...   celý článek »

Věda a výzkum krátce (201)

Přírodovědci objevili v sedimentech pravěkého sladkovodního jezírka na jihu Německa u města Schwäbisch Hall ostatky nejstarší želvy. Dostala název Pappochelys (dědečkovská želva) a o dvacet milionů let trumfla želvu...   celý článek »

Věda a výzkum krátce (202)

Japonští vědci otestovali novou metodu očkování. Jejich mikrojekhly jsou vyrobené z kyseliny hyaluronové, jež se v těle běžně vyskytuje. Očkovací látka je podávána v podobě náplasti, mikrojehly umístěné na její spodní straně...   celý článek »

Věda a výzkum krátce (200)

Čeští vědci a zemědělci vyvinuli chovné úly pro čmeláky a letos již začal i jejich prodej. Chov čmeláků je pro zemědělce a zahrádkáře výhodný. Zatímco u chovu včel hrozí vymírání včelstev, čmeláků se tento problém netýká.   celý článek »

Věda a výzkum krátce (199)

Švédští experti se zabývali problematikou tvorby srdečních svalových buněk. Zjišťovali, zda lze nějak stimulovat jejich regeneraci po infarktu, kdy jich velká část umírá a zůstává po nich zjizvená tkáň. Výzkum ukázal, že tyto....   celý článek »

Věda a výzkum krátce (198)

Američtí a korejští vědci stvořili nejtenčí žárovku. Využili k tomu grafen, což je supertenká forma uhlíku strukturou podobná grafitu. Je tvořena sítí ve tvaru šestiúhelníku, jež je silná jako atom uhlíku. Má unikátní fyzikální vlastnosti. Grafenová...   celý článek »

Gen pradávných předků

Někdo si může dopřávat mléko od svých dětských let prakticky po celý život, avšak někomu po něm bývá i nevolno. Má totiž tzv. nesnášenlivost laktózy, což představuje hlavní cukr obsažený v mléčných výrobcích, a nemůže jí strávit...   celý článek »