Chytrý špičkový marketing.
view counter

KULTURA, Literatura, Historie, Umění, Ostatní

Mají ženy hlavní slovo?

Muž se odedávna považoval za hlavu rodiny. Ale zdá se, že v současném světě je to žena, která má v domácnosti hlavní slovo. Pomyslné žezlo vládce je u mužů jen symbolické, neboť to bývá většinou něžnější polovina lidstva...   celý článek »

Rozmarné léto v zakázané zóně a pády ze štaflí i z duchovna

Voňavé šumavské jitro mé první dovolené. Slunovratové sluníčko mi na Šumavě připadá obzvláště laskavé. Vyjdu si na trávu za chalupu a napadá mne, že naštípu trochu dříví panu domácímu. Je to krásná práce, nikde nikdo, jen slepice...   celý článek »

Jak jsou Češi šťastní

Dvaadvacátou příčku obsadili Češi v žebříčku, který mapoval spokojenost obyvatel Evropy. Na špici studie Institutu pro výzkum štěstí z Kodaně se ocitla většina skandinávských zemí s Finskem v čele. Finové jsou prý se svým...   celý článek »

Rozvod? Znamená nový začátek

To, co na začátku společné cesty vypadalo romanticky, ideálně, se postupně zhroutilo jako hromádka karet. Pro nikoho není snadné odrazit se ode dna. Co si počít, když už máte černé na bílém, že každý si teď může zařídit život po...   celý článek »

Obři, kteří se toulali po Evropě

Psal se rok 1932. Poblíž římského Kolosea se stavěla silnice. Jeden z dělníků narazil při výkopových pracích na něco tvrdého. Ukázalo se, že to byl kel a lebka slona. Tento nález však není ojedinělý. Od 17. století, kdy byl učiněn...   celý článek »

Alergie na domácí mazlíčky

Domácí mazlíčci v podobě zvířecích přátel patří v současnosti k jedné z hlavních příčin alergických onemocnění, čímž se řadí hned za roztoče v domácím prachu. Pro astmatický záchvat přitom není ani nutný přímý...   celý článek »

Jedinečná kamenná slunce

V období mladších třetihor, tzv. aligocénu, se vyvrásnily kopce Českého středohoří, které byly vyzdviženy mohutnými podzemními silami vznikajícími za nesmírných tlaků hluboko v zemské kůře. Na jeho okrajích vřela sopečná...   celý článek »

Čaroděj královny Alžběty

Meteorologie představovala vždy vědu nevyzpytatelnou, neboť meteorolog musel předpovídat počasí, ať chtěl nebo ne. A tak jako v časech dřívějších, tak i dnes plní funkci vnucenou mu společenským děním, třebaže si je jako odborník vědom,...   celý článek »

Jak se dá trénovat radost ze života

Máte pocit, že se vám nedostává životní energie? Patříte k lidem, kteří kvůli každé prkotině malují čerta na zeď? Ten, kdo v každé situaci počítá s nejhorším, si jen ztěžuje život, škodí svému zdraví. Jak to změnit, abyste byli...   celý článek »

Královská tajemství Karla IV.

Příští rok nás čeká celá řada zajímavých akcí k výročí narození Karla IV. Národní oslavy 700. let od narození populárního Otce vlasti budou údajně stát více než 200 milionů korun a do Prahy by mohli přijet i potomci...   celý článek »

Manželé Klempířovi jsou Gróňané tělem i duší

 Alena a Jaroslav Klempířovi jsou v současné době pokládáni za největší znalce Grónska v celém kontextu, tedy v oborech sociální geografie, historie, klimatologie glaciologie, ale i inuitské mytologie. Vitalita obou...

Obdivuhodná ztracená města - Pocházel z Uru praotec Izraelitů?

Pulsujícím velkoměstem a středobodem jižní Mezopotámie býval Ur, jenž se nacházel v místě, na kterém se původně Eufrat vléval v Perském zálivu do moře. Historie tohoto úchvatného města sahá do doby 6000 let před n. l. a na...   celý článek »

Kde se vzali Chodové?

Domažlicko proslulo především svérázem zdejších obyvatel – Chodů, jejich charakteristickým nářečím, krojem, zvyky a pohnutými dějinami. Kde se vlastně vzali? Proč se svým nářečím a krojem tak výrazně odlišují...   celý článek »

Kam se poděla ztracená Madona?

Zřícenina hradu Valdek vždy lákala slavné osobnosti, hlavně romantiky. Za pozornost jistě stojí zdejší záhady i ztracená Madona. Kam se poděla kultovní soška Bohorodičky s Ježíškem? Skončila v některém z okolních kostelů?   celý článek »

Kalhotová móda

V dějinách módy je zajímavé sledovat oblibu či zánik jednotlivých částí oděvu. Tak například sukně se nosily v dobách, kdy nebyly známy kalhoty, nosili je i staří Slované. Přemysl, když oral, měl jakousi řasnatou košili, žádné kalhoty.   celý článek »