ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Pozor na plesnivé nohy!

view counter

Plísňové onemocnění nohou je velmi nakažlivé. Snadno k němu můžete přijít na plovárnách, ve společných sprchách, v koupelně a všude tam, kde se s podlahou kontaktuje více osob. Stačí, když jediná z nich má meziprstní plíseň, a nebo plíseň nehtových plotének. Zajímavé je, že děti do čtrnácti let mají vysokou protiplísňovou odolnost ve svém organismu a tato onemocnění se u nich téměř nevyskytují. Plísňové mikroorganismy (epidermophytie) přežívají tam, kde je tma, vlhko a teplo a to jsou i ponožky a vnitřek obuvi při zvýšeném pocení nohou.

Léčba plísně nohou bývá mnohdy svízelná, protože plísňové onemocnění se často vrací. Nejčastěji postihuje pokožku plosky nohou, patu a oblast pokožky v oblasti hlezenních kloubů. Když jsou postiženy nehtové ploténky, je nebezpečí, že se plíseň dostane i na prsty nehtových plotének rukou. Odbornou léčbu má vždy řídit dermatolog.

Co doporučuje alternativní medicína? Vhodné jsou střídavé koupele nohou. Do jednoho kyblíku dáte studenou vodu, do druhého horkou vodu, asi kolem 45 stupňů Celsia. Nejdříve ponoříte nohy do studené vody, potom do teplé, a to tak dlouho, co vydržíte. Kúru provádíte asi po dobu deseti minut. Důležité je koupele provádět z počátku denně, později obden a nakonec třeba i preventivně jednou týdně. Do koupele můžete z počátku přidat jednu vrchovatou lžíci kuchyňské soli na jeden litr vody, později přesličku, šalvěj a levanduli.

Na neplísňové onemocnění kůže doporučuji thymiánovou mast, kterou lze zakoupit v každé lékárně. Na nehtové ploténky se ukazuje léčivý vliv masti Lamisil. Na obroušené nehty můžete na noc přifixovat česnek, ráno odstraníte a navléknete ponožky. Boty vydezinfikujete protiplísňovým prostředkem, ponožky vyperete ve vodě s octem v poměru 4 : 1, vysušíte vnitřkem obráceným ke slunci. Ultrafialové paprsky dokáží suverénně ničit plísně i typu epidermophytie.

Kvasinkové postižení mezi prsty nohou, kdy se objevují bělavá ložiska svědící kůže, se občas vyskytuje u lidí trpících cukrovkou, proto je důležité také současně i adekvátně léčit výkyvy krevního cukru v krvi.
MUDr. Jan Miklánek