Chytrý špičkový marketing.
view counter

Falešný mýtus: Byl hrabě Špork svobodným zednářem?

view counter

Lóže U tří korunovaných hvězd. Příběh mecenáše umění. Přátelé kříže. Svědectví Ludwiga Abafiho. Kdo zfalšoval legendu?

Jednou z významných osobností českých dějin byl svérázný šlechtic, mecenáš umění, filozof, esoterik a hermetik, hrabě František Antonín Špork. Tento urozený muž byl pokládán i za zakladatele první zednářské lóže v Čechách. I samotní svobodní zednáři ho tak uctívali, že navštěvovali unikátní komplex v Kuksu a přiváželi sem věnce, svíce a květiny. Ve skutečnosti jde o velký omyl, Špork zakladatelem pražské lóže nikdy nebyl. A nebyl ani svobodným zednářem!

Rozmach zednářství u nás započal až ve čtyřicátých letech 18. století, po Šporkově smrti. „Řádná a dokonalá“ lóže U tří korunovaných hvězd vznikla v roce 1741 z podnětu francouzských souvěrců. Někteří záhadologové se domnívají, že Špork byl alespoň členem zahraniční lóže. I to je ale holý nesmysl. Kdo tedy zfalšoval legendu? Vše mají údajně na svědomí novináři z 19. století. Některé spekulace převzali a vydávali za osvědčená fakta.

 

 

Nás bude nejspíše zajímat tajemné křesťanské bratrstvo Amici crucis (Přátelé kříže), jehož čestným členem hrabě údajně byl. V mládí procestoval polovinu Evropy a na bratrstvo narazil v Nizozemí. Podle zednáře Ludwiga Abafiho se Přátelé kříže zrodili z českých pobělohorských exulantů. Společnost se měla orientovat na šíření víry, osvětu, pomoc a podporu humanity a vzdělání chudých vrstev obyvatelstva. Historka je to jistě tajemná a romantická, je ale i pravdivá?

Jedno víme jistě. Hrabě Špork byl výjimečnou osobností. Miloval také anagramy, kryptogramy a symboly. Rád se podepisoval jako FAGUS, tento anagram znamenal Franz Antonin Graf Von Špork. Písmeno U bylo psáno jako V: FAGUS je buk, posvátná keltská dřevina, strom mudrců. Šlechtic si liboval v různých bizarnostech a rozuměl geomantii i energetickým proudům, přírodě. V Kuksu, „příbytku filozofů“, stávala i zvláštní skulptura, která se jmenovala docela žertovně Fitzli Putzli. Autor Matyáš Braun ctil přání šlechtice a málo se ví, že posměšná postavička byla inspirována aztéckou kulturou (i když šlo o pomstu právníkovi za prohraný spor). „Snění a skutečnost se někdy proměňují,“ říkával Špork. Bylo tomu tak i v jeho životě, stačí navštívit Kuks, respektive to, co z něj ještě zbylo. Všem příznivcům tajemna a esoteriky se zastaví dech.
(sun)