ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Ze světa zvířat (3)

view counter

Potkana nezastaví moře ani pasti. Zabránit ničivé invazi potkanů na ostrovy není vůbec jednoduché. Prokázal to experiment vědců z univerzity v Aucklandu, kteří na jeden z novozélandských ostrůvků vypustili potkana pojmenovaného Razza. Čtyři měsíce tu na něj kladli pasti a nasadili proti němu i psy. Razza se nástrahám vyhnul, nakonec skočil do moře a odplaval 400 metrů na sousední ostrov.

I ptáci se sledují. Angličtí vědci zjistili, že kavky obecné spolu komunikují očima. Je to vůbec poprvé, kdy byla tato forma komunikace zjištěna také u jiných živočichů než jen u primátů. Ze studie vyplývá, že kavky „nehovoří“ zrakově jen mezi sebou, ale jejich sugestivní „kukadla“ slouží i jako varovný signál pro vetřelce, kteří se „ometají“ kolem jejich hnízd. Oči kavky jsou totiž v ptačí říši velmi neobvyklé. Na rozdíl od nejbližších příbuzných havranů a vran, jež jsou tmavoocí, mají kavky zraky téměř bílé se šedými duhovkami, což s jejich tmavým peřím vytváří silný kontrast. Ptáci mívají obvykle oči černé nebo tmavě hnědé a jen asi deset procent z nich má zbarvené duhovky.

Sloni vědí, kde jsou v bezpečí. Rozbory trusu v africké Keni a v Tanzanii přinesly nečekaný závěr. Trus nalezený mimo přírodní rezervace obsahuje větší množství stresového hormonu glukokortikoidu. Je tedy zřejmé, že sloni přesně vědí, kde jsou v bezpečí a kde ne. Svědčí o tom ostatně i jejich chování. Většina chytrých tlustokožců neopouští hranice rezervací, přestože nejsou nijak vyznačeny a zvířata o nich nemohou nic vědět.

Plešatí ptáci. Tak jsou žertem nazýváni draví starousedlíci amerického kontinentu - kondoři. Stejně jako supi mají i mrchožraví kondoři značnou část hlavy (někdy i krku) holou. Příroda jim nadělila holohlavost proto, aby se jim při likvidaci uhynulých zvířat, kterými se převážně živí, neznečišťovalo peří. Nejhojnější z nich, téměř čistě černý kondor havranovitý, se často zdržuje i ve městech, kde sbírá nejrůznější odpadky a zastává tam jakousi sanitární službu. Lidé ho proto docela rádi vídají, jen někteří mu vyčítají poškozování střech a ujídání krmiva pro domácí zvířata.
(dra)