ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Zázračný štrasburský andělský orloj

view counter

Výjimečně cenný a přesný městský orloj skrývá štrasburská katedrála La Notre-Dame. A je téměř neuvěřitelné, jak se vůbec podařilo tak složité dílo v tehdy technicky primitivní době vytvořit. Podle místní legendy musel tehdejším hodinářům pomáhat sám ďábel. Jiná zdejší báje ovšem praví, že ruce a nápady tvůrců vedli andělé a jejich prostřednictvím sám Bůh. Ať tak či tak, v Alsasku vzniklo výjimečné dílo.

Původně ve štrasburské katedrále stály už od roku 1354 takzvané Tříkrálové hodiny. Ty byly v roce 1547 nahrazeny výjimečným orlojem. Jeho stroj se však po 232 letech zastavil a orloj po celá desetiletí mlčel. V roce 1832 byl jeho opravou nebo výměnou pověřen významný a zkušený štrasburský hodinář Jean Baptiste Schwilgué, který se o orloj zajímal už od svých 12 let, tedy skoro padesát let. Pro své město vytvořil ojedinělou technickou památku.

Nový štrasburský orloj ukazuje dráhy Země, Měsíce a všech v té době známých planet od Merkuru po Saturn. Každý rok o silvestrovské noci se dává do pohybu jeho hodinový strojek, který dokáže přesně vypočítat všechny pohyblivé svátky v nadcházejícím roce. Co je ale na štrasburském orloji to nejfantastičtější, je mimořádně pomalu se otáčející ozubené kolo, které přesně kopíruje precesi zemské osy a otočí se kolem své osy jednou za 25 800 let!

Mezi další „andělské“ zázraky v chrámu Notre-Dame patří podle alsaských legend také tzv. Andělský pilíř nebo také „Pilíř posledního soudu“. Najdeme ho před orlojem, kde podpírá klenbu jižní příčné chrámové lodě už od roku 1220. Ať už se na jeho vzniku opravdu spolupodílely paranormální bytosti nebo ne, patří mezi mistrovská díla celého 13. století. V roce 1770 ho obdivoval i známý cestoval Johann W. Goethe, kterému se také velmi líbila chrámová kazatelna zhotovená ze světlého pískovce v roce 1486, tedy v době ještě pozdně gotické. Zaujaly ho i zdejší obrovské varhany, jejichž autorem je nejvýznamnější stavitel varhan na světě ve své době (tedy na počátku 18. století) Andreas Silberman. A ještě perlička na závěr - podle historických zápisů stál ve štrasburské katedrále La Notre-Dame už v roce 1539 vánoční strom!
(bla)