Chytrý špičkový marketing.
view counter

Věda a výzkum krátce (75)

view counter
  • V Irsku, Řecku a v Itálii v posledních letech stoupají počty sebevražd - o desítky procent. Odborníci soudí, že se tak projevuje negativní dopad ekonomické krize. A nejhůře zasaženou skupinou populace jsou mladí nesezdaní muži, kterým nepomáhá rodina ani stát. Život si také častěji berou majitelé malých podniků a podnikatelé.

  • Na severní polokouli Marsu jsou záhadné tmavé oblasti. Vědci dlouho dumali nad tím, z čeho jsou tvořeny tyto plochy, které špatně odrážejí světlo a zabírají rozlohu zhruba 10 milionů kilometrů čtverečních. Američtí geologové provedli analýzy údajů získaných ze sondy Mars Express a došli k závěru, že plochy vznikly v důsledku mohutné vulkanické činnosti, která kdysi na Marsu probíhala. Materiál je podobný obsidiánu, který vzniká, když se magma moc rychle zchladí a minerály nemají čas krystalizovat. Vědci ovšem zatím netuší, zda magma na rudé planetě chladila voda nebo led a sníh. Každopádně právě v této oblasti kdysi mohl existovat v nějaké formě i život.

  • Kolik žije v Antarktidě tučňáků císařských? To zajímalo přírodovědce a ke sčítání se rozhodli použít satelitní techniku, která snímkovala oblast z výšky 450 kilometrů. Průzkumy ukázaly, že je v Antarktidě tučňáků dvakrát víc, než se předpokládalo. Celkový počet činí přibližně 595 000, jsou soustředěni do 46 kolonií.

  • Studie německých a švýcarských vědců naznačuje, že chcete-li zhubnout, měly by vám pomoci červené talíře a hrnky. Prý dokážou snížit konzumaci potravin až o 40 procent! Červená barva je totiž v lidském podvědomí spojena se zákazem, nebezpečím, varováním, a tak podle odborníků pomáhá lidem omezit sklon k přehnanému mlsání a přejídání se.

  • Astronomové upozorňují, že se nám letos v červnu naskytne možnost pozorovat z povrchu Země přechod Venuše přes Slunce. Jde o mimořádně vzácný úkaz, jehož zopakování se většina z nás již nedožije. Odehraje se totiž znovu až v roce 2117.

  • Američtí vědci pomocí magnetické rezonance potvrdili nedávno hypotézu, že stres je pro lidi i zvířata důležitým faktorem k mobilizaci sil a zvýšení citlivosti smyslů na varovné signály. Badatelé to ověřovali ve spolupráci s 11 dobrovolníky - muži. Měřili míru jejich stresu prostřednictví odporu a vodivosti kůže (tato metoda se využívá i na detektorech lži). Muži byli současně vystaveni různým pachovým vjemům, mezi nimiž figurovaly i ty, které znamenají přítomnost nebezpečí. Úzkostlivější lidé měli prokazatelně zvýšenou i citlivost na tyto nepříjemné vůně.

  • Sonda Cassini se roku 2002 dostala do oblasti Saturnových prstenců. K Saturnu dorazila až v červnu 2004, nicméně již v okamžiku, kdy byla vzdálená od obří plynné planety na 370 milionů kilometrů, začaly její detektory na sledování rádiových a plazmových vln zachycovat podivné signály v kmitočtovém rozpětí od 50 do 500 kHz. Objevovaly se v sériích a krátkých tónech, obvykle po dobu 1 až 3 sekund. Nejpozoruhodnější signály byly však zachyceny v době, kdy se sonda nacházela v bezprostřední blízkosti prstenců. Profesor Donald Gurnett z Iowy v USA později záznam převedl do kmitočtového rozsahu slyšitelného pro lidské uši a uslyšel „melodii“, která mu dle jeho vlastních slov vzala řeč. Astronomové předpokládají, že zvuky - tóny - vyvolávají úlomky meziplanetární hmoty pohybující se vesmírem (meteority) svým dopadem na velké kusy ledu, které tvoří prstence. Samozřejmě se ale objevily i spekulace o tom, že jde o komunikaci mimozemšťanů.

(zem)