ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Věda a výzkum krátce (44)

view counter
  • Díky satelitu Pamela, který obíhá od roku 2006 kolem naší planety a zkoumá vlastnosti kosmického záření, vědci objevili, že je kolem Země tenká vrstva antihmoty složená z antiprotonů. Výzkumný tým zveřejnil, že se antiprotony nacházejí mezi tzv. Van Allenovými radiačními pásmy, která jsou ve vzdálenosti od 100 do 60 000 kilometrů nad povrchem Země. Badatelé se nyní zaměřují na otázku, zda a jak by tento objev mohli zužitkovat v rámci revolučního projektu využití antihmoty k pohonu budoucích vesmírných lodí.

  • Polští odborníci prokázali, že na výšku postavy každého jedince má mimo jiné vliv i vzdálenost mezi místy narození obou rodičů! Čím dále se od sebe otec s matkou narodí, tím je jejich potomek vyšší. Je to dáno tím, že odlišné regiony dávají lidem odlišnou genetickou výbavu. Čím různorodější geny rodiče mají, tím se jejich děti pohybují efektivněji a ušetřenou energii jejich tělo využije na růst kostry.

  • Britští experti zdokonalují metody rozboru otisků prstů. Vylepšili ji už natolik, že z otisků například mohou zjistit i to, zda daná osoba bere drogy nebo co jí. Jejich „mokrosuchá“ metoda probíhá ve dvou fázích. Otisky s popráší speciálním pudrem a pak jemně postříkají kapalným rozpouštědlem. Vzniknou drobné krystalky, které uchovají tvar otisků i jejich chemické složení. A tak se dají sejmuté otisky nejen porovnat s databází, ale podrobit i důkladné chemické analýze, která prozradí, čeho se ruce dotýkaly, co se děje v těle podezřelé osoby.

  • Jak se zdá, lékaři budou moci v příštích letech účinněji bojovat proti chorobám srdce. V Londýně totiž bylo zjištěno, že kyselina ursodeoxycholová, kterou obsahuje medvědí žluč, je skvělou prevencí proti abnormálnímu srdečnímu rytmu i arytmii u pacientů po infarktu, může pomáhat i v případě srdečních potíží ještě nenarozených dětí - u plodů.

  • Čínští experti přišli s varováním, že by si lidé v letních měsících měli dát velký pozor na to, kde skladují plastové láhve s pitím. Je-li taková láhev vystavena delší dobu slunečnímu záření a vyšším teplotám, je pravděpodobné, že se do nápoje začnou vylučovat škodlivé látky z obalu. Týká se to nejen limonád a džusů, bez rizika není prý ani obyčejná voda v PET láhvích.

  • Fyzici z Hongkongu údajně potvrdili teorii Alberta Einsteina o tom, že rychlost světla je maximální cestovní rychlostí ve vesmíru. Tvrdí na základě toho, že cestovat časem nelze, že kauzualita příčina - následek nemůže být narušena. O tom se hodně spekulovalo před deseti lety, když fyzici objevili superluminární šíření optických pulsů ve specifickém médiu. Později vyšlo najevo, že to byl jen vizuální efekt. Přesto vědci doufali, že by fotony mohly překonat rychlost světla. Hongkong ale říká: i fotony - částice světla - se musí řídit zákony vesmíru a limitní rychlostí určenou Einsteinem - „c“(rychlost světla).

  • Statistický lékařský výzkum odhalil, že v Česku kouří 2,5 milionu lidí a 16 procent populace je vystavena tabákovým škodlivinám na pracovišti. Muži v průměru vykouří 16 cigaret denně, ženy 12. A právě všichni kuřáci by měli vědět, že cigaretový kouř negativně ovlivňuje i strukturu některých jejich genů. Američtí vědci v této souvislosti hovoří o počtu 323 genů, které kouření výrazně ovlivňuje. Spatřují v tom souvislost s výskytem nádorů, vznikem kardiovaskulárních onemocnění a snížením imunity.

(zem)