Chytrý špičkový marketing.
view counter

Věda a výzkum krátce (298)

view counter

 

  • Víte co je to Einsteinův syndrom? Trpí jím prý okolo stovky lidí na světě a týká se „neučesatelných“ vlasů. Jejich úprava pomocí hřebenů je totiž nesmírně bolestivá. Vlasy trčí do všech stran, elektrizují a jsou jemné. Může za to zvláštní mutace genu, při kterém se mění tvar vlasových folikul. Trpěl jím Albert Einstein, pro kterého byl rozevlátý účes typický. Lidé z jeho okolí se domnívali, že je to součástí jeho image, ale on byl opravdu jedním z mála postižených tímto syndromem.

  • Umírali lidé ve středověku mladí? Dlouhá léta se tradovalo, že ano. Možná vás překvapíme, ale nikoliv. Průměrná délka života byla sice 30 let, ale musíme počítat s tím, že existovala poměrně veliká dětská úmrtnost. Proto je omylem domnívat se, že byli lidé v oněch dobách ve třiceti letech vlastně starci a dožít se šedesáti nebo sedmdesáti bylo výjimkou. Tedy pokud člověk nepodlehl epidemii, infekční chorobě či nezemřel násilnou smrtí ve válce či při plenění a drancování, mohl se dožít vysokého věku.

  • Barva očí může být ukazatelem budoucích zdravotních problémů. Alespoň to jsou závěry výzkumu uskutečněného na Coloradské univerzitě. Například melanomem onemocní nejčastěji lidé s modrýma očima. Světlé oči projevují větší také citlivost na UV záření. Lidé hnědoocí by si měli dávat pozor na šedý zákal. Alespoň to tvrdí závěry studie uveřejněné v americkém odborném časopise American Journal of Ophthalmology. Zelené oči zase značí ohrožení sítnice, která může vést ke ztrátě zraku ve vyšším věku.

(st)

Foto: Pixabay