Chytrý špičkový marketing.
view counter

Unikátní budapešťská lanovka

view counter

Poblíž známého Lanového mostu a pár metrů od nultého kilometrovníku najdeme v Budapešti dolní stanici jednoho z nejkurióznějších dopravních prostředků střední Evropy. Jedná se o historickou lanovku, která propojila Hradní vrh s Vodním městem v podhradí.

U ní mocně zaplesá srdce každého milovníka technických památek. Ostrý provoz zahájila roku 1870. Pohon lanovky nejprve obstarával parní stroj instalovaný uvnitř dolní stanice. A přeprava byla určena pouze privilegovaným zaměstnancům hradního areálu. Teprve roku 1920 začala sloužit veřejnosti. Nyní je lanovka uváděna do chodu elektrickou energií, která potichu rozjede dva noblesní vagonky pohybující se kyvadlovým systémem. Za II. světové války byla těžce poškozena. Až v polovině 80. let minulého století, na sklonku zlaté éry liberální epochy Kádárova režimu, lanovka konečně prošla celkovou rekonstrukcí. A po letech odstávky tato babička veřejné dopravy opětovně začala přepravovat zvědavé cestující. Pouze oba vozy - Margit a Gellért - byly nahrazeny replikami.

Historická lanovka tvoří součást preferenční skupiny klíčových budapešťských pamětihodností, které maďarské metropoli přímo dopomohly k zápisu do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Paradoxně se ale řadí mezi zdejší nejdražší atrakce.
Text : Jakub Hloušek