ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Umění inspirované psí duší

view counter

Gordana Turuk, která tvoří pod uměleckým jménem Gordana Glass, je uměleckou sklářkou a výtvarnicí s obrovským talentem, která do každého svého díla vnáší cit a duši a stává se tak nefalšovanou „královnou skla“. Svým uměním nám skrze sklo tlumočí svůj vztah k lidem i zvířatům, přírodě i Bohu.

Její tvorba si získala milovníky umění po celém světě. Prostřednictvím slovenského prezidenta se její skleněná díla dostala darem ke světovým osobnostem, vlastní je anglická královna, norský král nebo papež Benedikt XVI. U nás se z díla Gordany Glass může radovat bývalý český prezident Václav Klaus či zpěvačka Helena Vondráčková. Umělkyně vystavuje svá díla v Evropě, například ve své domovině v Chorvatsku, ale také v Abu Dhabi nebo v italském Římě. Velké úspěchy sklízí také v Asii, kam se opakovaně a ráda vrací.

 

Nová kolekce New Spirit

Uplynulý rok byl pro Gordanu velmi významný. Všechny své intenzivní emoce zhmotnila v nové kolekci, kterou příznačně pojmenovala New Spirit (Nový Duch). Tvorba kolekce zabrala umělkyni šest měsíců a největší inspirací jí byl její nový životní kamarád, milovaný pes Jarvis, a dny strávené s ním - jeho radost, hravost a nespoutanost. Je to čistá duše, která dokáže přijímat i dávat lásku s naprostou samozřejmostí a odevzdaností.

V kolekci se objevuje mnoho myšlenek, které jsou reprezentovány odlišnou barevností, velkými plochami a jemným vlněním. Minulost v jejích obrazech i monumentech stéká dolů a tvoří současnost. Jako by vše to, co bylo, zůstalo a posloužilo jako stavební kámen pro vytvoření nové budoucnosti. Kolekce klade větší důraz na barevnou kultivovanost a především na tvar. Velkoplošné skleněné závěsné obrazy a prostorové objekty s názvy „To je život“, „Vibrace“, „Posun hranic“, „Sedm transformací“, „Cesta lásky“, „Svoboda“ či „Spojení“ naznačují, co se v autorčině nitru odehrává. Díla vynikají novou dynamikou a jako vždy exkluzivním provedením dovedeným k dokonalosti v každém detailu.

Každý monument je originál a je v něm cítit Gordanina úcta k materiálu a láska k životu.

Dodejme jen, že Gordana je skutečná Evropanka. Pochází z Chorvatska, narodila se v německém Manheimu a žije na Slovensku. Jejím životním snem je rozdávat radost prostřednictvím svých děl, které si můžete prohlédnout v prostorách ateliéru v krásném prostředí bratislavského Lamače a také již rok v srdci samého centra Prahy (v galerii v Dušní ulici).

(tz, luv)