Chytrý špičkový marketing.
view counter

Tip na výlet - Báječné bytosti na zámku Moritzburg

view counter

Báječné bytosti (německy Fabelhafte Wesen) jsou tento rok letní alternativou k zimní výstavě o Popelce, která bude k vidění na zámku Moritzburg znovu až od 12. listopadu 2016.

Oněch více než 50 báječných bytostí vdechne pokojům v paláci neobvyklý život. Návštěvníky zámku omráčí svým kouzlem výjimečné a fantastické kreace, jež vytvořila výtvarnice Barbara Lenz. Unikátní díla vytváří umělkyně žijící v německém Würzburku z ptačího peří. Ke zdobení používá další přírodní materiály jako jsou listy, bodláky, perly, kamínky nebo bavlna. Vzniklé figurky znázorňují bájná zvířata s lidskými vlastnostmi.

Do nejmenších detailů vypracované postavy zaujmou uměleckou i technickou dokonalostí. Barbara Lenz nezapře, že jejím oborem je precizní mechanika. Svým uměním a doslova vtěleným perfekcionismem vdechla život i vystavovaným báječným bytostem. Mnoho z nich je opatřeno hracím strojkem, některé se dokonce i v rytmu pohybují. Jiné jsou opatřeny kouřovými generátory nebo vytváří mýdlové bubliny mechanickým bublifukem. Tyto procesy mohou návštěvníci sledovat na videoprezentaci, která výstavu doprovází.


K vidění je i poklad Wettinů

Týdny až měsíce trvá, než jedna z těchto zhruba 30 cm vysokých figurek spatří světlo světa. V posledních letech vznikla neustále se rozšiřující sbírka krásných uměleckých předmětů s velmi odlišnými tématy. Fascinujícím a poetickým způsobem nastavují člověku zrcadlo především interpretace starověkých témat vztahu lidí a zvířat.

Báječné bytosti překvapí svými gesty, které i ve zvířecím hávu mají lidský charakter. V dílech Barbary Lenz jsou často skryta poselství, která postupně odhalují zalíbení v bizarních příbězích, jež vedou její ruku.

Při prohlídce barokního zámku Moritzburg mohou návštěvníci také obdivovat zdejší proslulé historické kožené tapety, jedinečný péřový pokoj (Federzimmer) i největší sbírku loveckých trofejí v Evropě, která je kromě jiného vystavena v jídelně a kamenném sále (Speisesaal, Steinsaal). K vidění je tu rovněž nová klenotnice s předměty z pokladu rodu Wettinů, objeveném v letech 1996 – 98.

Výstava Báječné bytosti je denně otevřena až do 16. října 2016. Vstupenka platí také na mimořádnou výstavu nazvanou Ze slámy zlato (Stroh zu Gold), s unikátními ručně vyráběnými objekty ze slámy ze Saska a z Muzea slámy ve švýcarském městě Wohlen. Ta se nachází nedaleko od zámku Moritzburg, u Bažantího zámečku (Fasanenschlösschen). Vstupné je osm euro, rodinné pak 16 euro.
(luv)