Chytrý špičkový marketing.
view counter

Symbolika stromů - HABR

view counter

Čtenář Jiří D. z Krušnohoří se redakci svěřil: „Koupili jsme před nedávnem starší dům s pozemkem, na němž rostou habry. Zajímá nás, zda byly tyto stromy třeba kdysi považovány za ochranné, nebo zda mají nějakou jinou magickou moc a symboliku…“

O habrech se kdysi mluvívalo jako o „železných stromech“. To proto, že jejich dřevo je kvalitní a odolné, tvrdé, tesařské nástroje se na něm rychle tupí. Dřevěné uhlí z habrového dřeva vydává navíc takový žár, že roztaví i železo. Habry mívaly význam v léčitelství, čerokíové například využívaly svíravé účinky vnitřní kůry habru karolínského k léčbě gynekologických potíží, nemocí močových cest. V Evropě se zase pracovalo s listy habrů, hojily se jimi rány. Listy se také louhovaly ve vodě a ta se následně používala k výplachům očí.

V Bachově květové terapii se uvádí, že habr působí proti přepracovanosti z rutinní činnosti a v esenciální léčbě má uvolnit zablokovanou či stagnující energii, pomáhá člověku ujasnit si cíl. Kdysi habrové živé ploty obklopovaly posvátné háje v Alpách, střežily jejich nedoktnutelnost. Staří Germáni nazývali habry hagebuche. To je odvozeno od výrazu hagal - Strom světa. Strom habr symbolizuje ostrahu, náleží planetě Saturn a pojí se k severskému bohu Heimdall (to byl strážce duhového mostu v severské mytologii).
(cul)