Chytrý špičkový marketing.
view counter

Stačí devět švestek denně

view counter

Máme na zahradě několik švestkových stromů, ale vadí mi, že jsou leckdy červivé. Úrodu si odnese náš soused, aby z ní dal vypálit slivovici. Ovšem zaslechla jsem, že sušené švestky jsou zdraví prospěšné. Uvažuji o koupi sušičky a zajímalo by mě, kdy mohou napomoci zdraví.“ Čtenářka Petra z Českých Budějovic.

Děláte dobře. Experti z univerzity na Floridě mají ohledně sušených švestek jasno. Co se osteoporózy, tedy řídnutí kostí, týká, největším pomocníkem v boji s ní nejsou mléčné výrobky, jak si možná většina z nás myslí, nýbrž sušené švestky.

Prokázaly to testy na několika stovkách žen - dobrovolnic, které se potýkaly s příznaky menopauzy. Ty, které téměř rok konzumovaly 100 g sušených švestek denně, měly prokazatelně více kostní hmoty než ty, které užívaly jiné produkty a potravinové doplňky. Navíc se jim zlepšilo trávení, snížila hladina cholesterolu a byl u nich pozorován též úbytek váhy.

Švestky jsou bohaté na vápník, železo, selen, draslík a vitaminy A, B a C. Látky, které obsahují, čistí organismus, obnovují jaterní buňky a rozpouštějí přebytečnou tukovou tkáň. Posilují imunitní systém, zlepšují paměť, prospívají ledvinám a také urychlují hojení ran.
(nam)