ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

S černým bezem na krtka

view counter

Když se nám v zahradě objeví krtek, nadělá tam nemalé škody. Na druhou stranu je to užitečné zvířátko, navíc chráněné, takže ho nesmíme zabíjet, ale musíme se snažit ho ze zahrady vypudit. Do jeho chodeb nastrkáme větvičky černého bezu. Musíme je však častěji vyměňovat za čerstvé, aby bylo cítit jejich zvláštní zápach, který krtek nesnáší. Nejlépe se však osvědčují hadry namočené v petroleji, které není potřeba tak často měnit.


Mnozí zahradníci, aby
zapudili krtky z blízkosti pařenišť, zakopají na několika místech kolem nádoby tak, aby byly asi dvacet centimetrů pod zemí. Vrchním dnem, dírou prostrčí dlouhou tyč, na její vrchní konec upevní známý větrný mlýnek. Aby tyč stála pevně, podpoří se ještě tyčí vedlejší. Jakmile mlýnkem zatočí větřík, způsobí nádoba uvnitř země velký hluk, jemuž se krtci zdaleka vyhýbají. Podobný přístroj, který vydává impulzy, se dá i koupit a jednoduše zapíchnout do země.


V přírodě pronásledují krtka mnozí škůdci, kteří na něj číhají, když vyhazuje hlínu. V blízkosti lesů jej vyhrabují lišky a kuny, které trpělivě sedí dlouho u krtin. Podobně jej chytají tchoři. Tito savci jej loví hlavně v podvečer a v noci, lasička ho však pronásleduje v chodbách i ve dne. V zahradě krtka chytají také kočky domácí, a to nejčastěji v noci, kdy krtci pobíhají volně po zahradě. Mrtvou kořist však nepožírají, ale nosí ji podobně jako potkany domů, kde ji obyčejně položí před domovní dveře, jako by se chtěly svým úlovkem pochlubit.
(ryp)