Chytrý špičkový marketing.
view counter

Pronajímáte přes AirBnB? Pro správce daní jste klasickými podnikateli

view counter
17. 10. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz
Ten, kdo poskytuje ubytování na internetu přes platformy jako AirBnB, nabízí podle správce daně svým klientům klasické ubytovací služby. Nejde tedy o pouhý pronájem. Tito lidé mají stejné daňové povinnosti jako ostatní podnikatelé, sdělila finanční správa. Zároveň ale mohou uplatnit vyšší výdajové paušály a na daních z příjmů ušetřit.
Daň z příjmu musejí do státní kasy odvádět podle paragrafu 7 zákona o daních z příjmů jako ostatní provozovatelé samostatné činnosti. Uvedlo to Generální finanční ředitelství.
Ti, kdo ubytování přes AirBnB či obdobné platformy poskytují, se také řídí stejnými pravidly jako všichni potenciální plátci daně z přidané hodnoty. Pokud jejich obrat přesáhne za uplynulých dvanáct měsíců milion korun, musí se k DPH registrovat, a plnit všechny povinnosti s DPH spojené (posílat daňová přiznání, kontrolní hlášení, odvádět daně).
„Osoba poskytující ubytovací služby prostřednictvím společnosti jako je například Airbnb, uskutečňuje ekonomickou činnost, proto je osobou povinnou k dani podle zákona o dani z přidané hodnoty,“ shrnuje mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.
 
Uplatnit můžete výhodnější paušály, nevyhnete se EET
„Pokud poskytuje AirBnB elektronickou službu - například servisní poplatek za použití online platformy - pak musí její příjemci uhradit DPH z této služby v tuzemsku,“ dočtete se ještě na stránkách finanční správy.
Výdělky poskytovatelů ubytování podléhají dani z příjmů fyzických osob jako příjmy z jakékoli jiné samostatné činnosti. Daň sice odvádějí i majitelé bytů a domů, kteří je pronajímají klasickou cestou, ti ale mohou uplatnit jen třicetiprocentní výdajový paušál. Hostitelé spolupracující s AirBnB si ze základu daně odečtou více peněz a díky tomu ušetří.
Využít mohou paušály ve výši šedesáti procent, pokud mají živnostenský list, nebo čtyřicet procent, pokud živnostenské oprávnění nevlastní. Podávat samozřejmě musejí každoročně i daňová přiznání, u kterých vyplní přílohu číslo 1.
 
Příklad:
Pan Novák poskytuje ubytování přes AirBnB a jako plátce daně je ve stejné pozici jako například provozovatelé penzionů. Zároveň je majitelem živnostenského oprávnění. Za rok 2017 bude mít z pronájmu čistý příjem ve výši 300 tisíc korun. Ze základu si může odečíst 60 procent, patnáctiprocentní daň tedy zaplatí ze 120 000 korun. Po odečtení slevy na poplatníka (24840 Kč ročně) neodvede reálně státu žádnou daň z příjmu.
Pan Dvořák, který pronajímá svůj byt klasickou cestou, bude mít v roce 2017 stejný příjem (300 000 korun). Ze základu daně ale odečte jen 30 procent a dávku bude odvádět z částky 210 000 korun. Patnáct procent je 31 500. Po odečtení slevy na poplatníka (31 500 – 24 840) tedy zaplatí na dani 6660 korun.
Ten, kdo zmíněné služby poskytuje, aby dosáhl zisku, a přijímá peníze v hotovosti nebo platební kartou, musí zároveň evidovat tržby v rámci EET.
Pokud poskytovatelé ubytování své povinnosti neplní, hrozí jim stejné sankce jako ostatním poplatníkům daní z příjmů či DPH.
 
AirBnB dobývá světové metropole
Služeb AirBnB využívá stále více turistů a zejména ve velkých metropolích ohrožují majitele hotelů a další klasické poskytovatele ubytování.
V Česku se prostřednictvím této platformy ubytovalo od září 2016 do září 2017 zhruba 908 tisíc hostů (z toho více než 800 tisíc v Praze), což je meziroční nárůst o 64 procent. Celkově si čeští hostitelé za tu dobu vydělali 1,7 miliardy korun. Pokud by tito lidé neplatili daně, stát by přicházel o desítky milionů korun ročně.
Nabízením krátkodobého ubytování si v Praze aktuálně přivydělává více než 7000 lidí. AirBnB se svými službami v Praze už vyrovnala objemu obchodu klasických ubytovacích zařízení.
 

 

Jakub Procházka