Chytrý špičkový marketing.
view counter

Proč žloutnou fialce listy?

view counter

Africká fialka byla už za časů našich babiček považována za skromnou, nenáročnou krásku, která dokáže svými půvabnými barevnými kvítky rozsvítit každé okno, jakýkoliv interiér. I dnes patří k poměrně oblíbeným pokojovým květinám, které nejsou náročné na pěstování. Africká fialka (Saintpaulia) vyžaduje celoročně teplotu kolem dvaceti stupňů Celsia, vysokou vzdušnou vlhkost, rozptýlené světlo. Lépe jí bude vyhovovat nepříliš vysoký květináč, protože kořeny nerostou příliš hluboko. Miniaturní druhy se pěstují v květináčích o průměru tři až čtyři centimetry. Pozor, rostlina špatně snáší změny teploty, průvan a také přelití. Vyhovuje jí zálivka měkkou, odstátou vodou. Pokud pěstujeme fialku v prostředí s nižší teplotou, zálivku omezíme. Dobrá drenáž v pěstební nádobě zabrání přemokření zeminy a tím uhnívání kořenů.

 

Nejlépe je umístit květináče s rostlinami na podnos s vlhkými oblázky. Fialka je poměrně náročná na živiny. V době vegetace hnojíme standardním hnojivem pro pokojové květiny dvakrát do měsíce. Pokud fialce žloutnou listy, vinu lze přičíst nevhodnému stanovišti. Žluté skvrny může způsobovat příliš silné sluneční záření. Když rostlina nenasazuje květy, většinou je to nedostatkem světla, suchého nebo příliš chladného vzduchu. Africké fialky se poměrně snadno rozmnožují. Buďto semeny nebo listovými řízky. Při druhém způsobu by měl být řízek dlouhý tři až čtyři centimetry, s šikmým řezem. Ten se nechá zakořenit ve vodě nebo se vsadí do směsi rašeliny s pískem a opatří mikrotenovou folií. Rostlince k jejímu růstu dopřejeme občasné rosení, k vytvoření kořenů potřebuje řízek při optimální teplotě, která je asi dvacet až pětadvacet stupňů Celsia, šest až osm týdnů.
(es)

 

DODATEK
Hnědé skvrny na listech může způsobovat příliš chladná zálivka, blednoucí listy, jejichž okraje se stáčejí, signalizují nachlazení rostliny.