ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Přízraky a záhady ruských jezer

Stejně jako je Finsko přezdíváno zemí tisíců jezer, můžeme Rusko přezdívat zemí stovek tajemných jezer. Na mnoha místech této země to totiž vypadá, že zde nevládnou lidé, ale záhadné síly. O tajemné vesnici...

view counter

Stejně jako je Finsko přezdíváno zemí tisíců jezer, můžeme Rusko přezdívat zemí stovek tajemných jezer. Na mnoha místech této země to totiž vypadá, že zde nevládnou lidé, ale záhadné síly.

O tajemné vesnici Okunevo se veřejnost dozvěděla v roce 1993, kdy sem zavítala moskevská vědecká výprava. Ta měla za úkol zkoumat tajemnou vodu jezer poblíž osady, která má prý ozdravnou sílu. Dokonce se tvrdilo, že vyléčí tuberkulózu. Vědci se proto pokusili prozkoumat jedno z jezer - Šajtan. Právě zde totiž podle pověsti leží křišťál s nadpřirozenou léčebnou silou. Místo ale není na výzkum dvakrát vhodné, protože má dvojité dno, které však i přes křišťálově průzračnou vodu není vidět. Jak místní říkají, pouze blázen by se šel do tajemného jezera vykoupat…

 

 

Ztracení lidé a stopy nadpřirozena

Tím ovšem pověst o tajemných silách v jezeře nekončí. Zvláštní věci se totiž dějí i v jeho okolí. Kdysi tu byly nalezeny podivné stopy ve sněhu, které nemohly patřit člověku ani zvířeti. Měřily totiž 90 centimetrů, což neodpovídá ničemu pozemskému.

Ve 40. letech minulého století chlapci, kteří běhali u vesnice, zahlédli u řeky krásné mladé dívky, které se objevily jakoby odnikud. Dívky tančily, byly oblečené v červených šatech. Po chvíli začaly mezi tanečnicemi „vyrůstat“ obrovské postavy, jejich výška dosáhla až několika metrů. Když se chlapci odvážili přiblížit, všechno zmizelo.

A právě v této oblasti se začali ztrácet lidé. V 60. letech minulého století sem zavítala skupina vojáků, kteří se šli podívat k jezeru. Nešťastné místo je pohltilo a už je nikdy nikdo neviděl. Místní obyvatelé tak radí každému turistovi, aby byl opatrný a nechodil k jezeru.

 

Modrý kámen zapomnění

Pleščejevo jezero, které se nachází na jihozápadě Jaroslavské oblasti, má rozlohu téměř 51 km2 s maximální hloubkou 25 metrů. Jeho kruhový tvar byl dobře známý i caru Petrovi I., který zde postavil svou učební flotilu. Dodnes tuto událost připomíná památník – socha lodi. Místní považují jezero za tajemné místo hned z několika důvodů. Občas se stane, že turisté přicházející ke břehům jezera bloudí v mlze i několik dní a ztrácejí pojem o čase. Neví, kde jsou a co se s nimi stalo. Lidé z okolí si myslí, že je to způsobeno pohanským rituálním obeliskem nazývaným Modrý kámen.
Každopádně je dokázáno, že se několika set kilový kámen několikrát přesunul z místa na místo. Vědci se domnívají, že byl přemístěn ledem a přirovnávají jej k pohybujícím se kamenům v nevadském Údolí smrti. Záhada bloudících turistů však stále čeká na vysvětlení.

 

Město na dně jezera

Světlojar je neobyčejné jezero, které láká stále více a více turistů. Nachází se přibližně sto kilometrů od města Nižnij Novgorod a neobyčejné je zejména svou průzračnou vodou. Ovšem nejen ta láká zvědavce. S místním jezerem totiž souvisí stará ruská legenda a mrtvém městě na jeho dně.

Jezero údajně vzniklo po dopadu meteoritu, a tak jej vědci dlouho zkoumali. Podařilo se jim nalézt zbytky osídlení a podivných nástrojů. Traduje se, že je zde možné spatřit zdi klášterů či chrámů, které jsou skryty hluboko pod hladinou. Ve 13. století tu totiž údajně zmizelo celé město Kitěž při jednom z mongolo-tatarských vpádů.

V roce 1237, při jednom z útoků, mělo být město zničeno na rozkaz chána Bátůa, který plenil celou Rus. Zprvu nájezdníci nemohli město najít, nacházelo se totiž v odlehlých bažinách a pro ochránce představovalo naději, že se útočníci celé oblasti vyhnou. Mongolové se však nakonec doslechli o tajných stezkách vedoucích skrz celou oblast. V pátraní je ještě povzbudila skutečnost, že město navíc nebylo opevněné.

Při útoku Mongolů se obyvatelé města schovali v kostelech a chrámech a modlili se za svou spásu. Staré kroniky tvrdí, že chvíli poté přišel opravdový zázrak. Před očima ohromených nepřátelských vojáků zmizelo celé město pod hladinou. Budovy, kostely, věže, zkrátka všechno. V místech, kde město dosud stálo, se objevilo jezero Světlojar. Od té doby je čas od času z vody slyšet církevní zpěvy, štěkání psů nebo zvonění zvonů.

 

Zpěv z hlubin

Legenda je v povědomí místních stále živá. Vypráví si mezi sebou podivné historky o lidech, kteří se v nezvyklém starém oblečení procházeli po okolí nebo o zpěvu z hlubin a přízračných budovách zatopeného města.

Díky mnohým výzkumům se ruským vědcům podařilo prokázat, že ve 13. století zde skutečně došlo k rozsáhlé přírodní katastrofě. Na dně jezera navíc našli záhadné zbytky civilizace.

Každopádně zdejší pověst říká, že každý, kdo stráví u jezera dva až tři měsíce, přijímá svou část svátosti místního ducha.

Jaroslav Svoboda