Chytrý špičkový marketing.
view counter

Prevence proti chřipce - očkování

  • Databáze informací:

view counter

Chřipka je závažné, vysoce nakažlivé, vzduchem se šířící onemocnění. V současnosti neexistuje dostatečně účinná léčba chřipky. Jedinou spolehlivou a bezpečnou ochranou proti chřipce je prevence očkováním. Nedůvěra české veřejnosti k očkování je obecně známá. Lidé vakcinaci považují za zbytečnou nebo se obávají nežádoucích účinků. Příkladem je preventivní očkování proti sezónní chřipce, která každou zimu hrozí epidemiemi.


„Chřipka je virové infekční onemocnění. Postihuje dýchací systém a je charakteristická teplotami, kašlem, bolestmi a celkovou slabostí. Každý rok je onemocněním postiženo kolem sta milionů lidí v Evropě a v zámoří. Virus chřipky se může měnit, a proto je odolnost k onemocnění přechodná. Nové varianty viru vyvolávají nové epidemie. Rovněž chřipkové vakcíny, které obsahují usmrcené kmeny chřipky (inaktivovaný virion), se každoročně nově vyvíjejí. Musejí být účinné k širokému spektru virů, jejichž epidemie proběhly a znovu hrozí,“ říká doc. MUDr. Jan Kábrt, CSc. a dodává: „Rada Evropské komise přijala návrh doporučit zemím Evropské unie zajistit, aby pětasedmdesát procent její starší populace a pětasedmdesát procent populace z rizikových skupin bylo každý rok proti sezónní chřipce očkováno. Tento cíl by měl být dosažen do roku 2015. Do rizikové skupiny patří lidé s poruchou imunitního systému.“


Očkovat se má, jakmile je nová vakcína na trhu, to je nejčastěji od začátku října. Vakcína je účinná dva až tři týdny po očkování a účinnost je kolem šesti až dvanácti měsíců. Podává se injekcí nejčastěji do paže. Nežádoucí účinky mohou nastat, ale spíše méně často a přechodně. Někdy jeden až dva dny přetrvává bolest v místě aplikace, objevuje se pocení, zvýšená teplota nebo bolest hlavy. Jak upozorňuje docent Kábrt, vakcína se nemá podávat lidem, u nichž se v minulosti vyskytla závažná alergická reakce nebo u poměrně vzácných neurologických onemocnění jako je syndrom Guillain-Barré.
(mv)