Chytrý špičkový marketing.
view counter

Pekelná pomsta za marnivost

Malebný barokní zámek Jemniště u Benešova je němým svědkem toho, kam až může člověka zavést jeho pýcha. Podle staré místní legendy zde žila kdysi kněžna tak marnivá, že jí museli její poddaní pekaři každý...

view counter

Malebný barokní zámek Jemniště u Benešova je němým svědkem toho, kam až může člověka zavést jeho pýcha.
Podle staré místní legendy zde žila kdysi kněžna tak marnivá, že jí museli její poddaní pekaři každý den upéci nové střevíčky – z těsta. A to i v dobách, kdy vesničané na jejím panství neměli co jíst. Den co den chodila paní kněžna v takových botkách ze zámku do vedlejší kaple pomodlit se do rodinné hrobky. Když pak náhle - údajně božím trestem - zemřela, objevoval se vždy o půlnoci její duch zahalen do rudé záře, jak sedí na ohnivém voze taženém spřežením dvou ohnivých koní. Bylo to jasné - za svou hříšnou marnivost se jemnišťská kněžna dostala do pekla.

Na bryčce tohoto vozu vždy projela trasu mezi zámkem a kaplí, kterou za svého života chodila v chlebových střevíčkách. V zámecké zahradě ještě dnes po této jízdě ukazují jámy, kde se měla za trest každou noc na konci své pekelné jízdy propadnout do země.

 

 

Oblíbené poutní místo

Jen kousek od Jemniště se nachází vesnička Hrádek (u Vlašimi), a to na místě původního středověkého hradiště na ostrohu nad řekou Blanicí. Je to staré a oblíbené poutní místo. Už F. A. Dobrovský ve společné práci spisovatelů a umělců českých o Hrádku napsal, že původně zde stála na skále pevná tvrz vladyků z Hrádku. Kvůli důležitosti polohy na staré obchodní stezce zde pak na jih od starší tvrze vyrostla ještě jedna nová. Zkázu oběma přinesl rok 1467, kdy český král Jiří z Poděbrad po dobytí bašty zrádných katolíků - hradu Šternberka - oblehl a rychle dobyl také Hrádek. Od 17. Století sem zdaleka mířili lidé k pobožným katolickým poutím.

Od té doby se ve zdejším kostele sv. Matouše apoštola a evangelisty Páně zachovaly vzácné starožitné památky. V kapli na oltáři socha Panny Marie z lipového dřeva, ojedinělá milostná soška s postavou Panny Marie sedící na trůnu a držící v náručí Ježíška, která pochází už z let 1370 - 80. Na hlavním oltáři kostela také visí obraz sv. Matouše od Petra Brandla. Kousek od osady se u lesa nachází kaplička a studánka s léčivou nebo zázračnou vodou.

Petr Blahuš