Chytrý špičkový marketing.
view counter

Nejstrašidelnější místa Česka

view counter

Řada míst v Čechách i na Moravě je opředena pověstmi a legendami, v nichž se to hemží duchy, strašidly i záhadnými jevy či tajemnými událostmi. Leckdo se nad nimi možná jen pousměje, ale senzitivnější lidé tuší, že na některých bude i něco pravdy. Zajímavý žebříček nejstrašidelnějších míst Česka sestavil novinář Petr Koutský. Tématikou strašidelných míst se zabývá několik let, jak nám ale prozradil, především ho zajímají historické záhady, kryptozoologie a pátrání po ztraceném podzemí. Hledal tak například kryptu prvního českého krále nebo další do podzemní továrny Richard a podobným výpravám za tajemstvím se hodlá věnovat i nadále.

 

Co ve vás probudilo zájem o záhady?

„Předesílám, že nejsem psychotronik, ale paranormální jevy jsem osobně několikrát zažil - zřejmě na ně mám určitou vnímavost. Už v dětství jsem hltal knihy o dobrodružných výpravách na záhadná místa. Asi v deseti letech jsem se stal svědkem událostí, které bych dnes popsal jako projev poltergeista, později jsem o některých fenoménech a lokalitách začal psát do časopisů. Na mnoha českých místech, kde k záhadným jevům dochází, jsem osobně byl, například na Lemberku, Zvíkově, Troskách, v jihlavském podzemí atd. Pokud jsem se někam nedostal, většinou z časových důvodů, zjišťoval jsem informace od přímých svědků, dalších záhadologů, čerpal jsem poznatky z kronik, knih nebo starších článků. Jak jsem zjistil, mnohé z tajemných příběhů se opravdu odehrály a věda zatím neumí vysvětlit jejich okolnosti ani příčiny vzniku.“ 

 

A která místa jsou podle vašeho názoru u nás těmi nejstrašidelnějšími?

“Vytvořil jsem unikátní plakát, mapu třiadvaceti nejstrašidelnějších míst České republiky. Své místo tu mají severočeský zámek Lemberk, z jehož prázdné kaple se čas od času line zvuk varhan a chodbami zní lidské kroky a další zvuky. Bát se možná začne ten, kdo se dostane do půdních prostor Křivoklátu nebo na hrad Houska, který je podle legendy strážcem brány do samotného pekla. Nelze opomenout jihlavské katakomby se stíny z jiných dimenzí, jihočeský hrad Rožmberk, na němž se zjevuje přízrak bíle oděné ženy, a Zvíkov, kde ve věži známé pod názvem Markomanka z neznámých důvodů selhávají fotoaparáty a přestává fungovat i další audiovizuální technika. Hrad Sovinec, jak potvrzují jeho správci, je plný tajemných zvuků i postav ze středověku, v šumavských lesích je zase polorozpadlá samota, které se říká Pohádka.

 

Návštěvníky tohoto stavení přepadá nevysvětlitelný strach a je zadokumentováno, že několik jeho bývalých obyvatel spáchalo sebevraždu. A děsivé pocity či strach z neznámých sil můžete prožít i na Hradčanech, u budovy Lorety, pod níž se prý ukrývá tajemná krypta. Les Bor u Českých Budějovic je prý prokletý, proslavil se přízraky temných postav i průhledných siluet. Pod Troskami je rozsáhlý labyrint chodeb a možná jím lze vstupovat do jiných dimenzí. Na zámku Březnice u Příbrami se toulá duch bývalého majitele Přibíka Jeníška, v okolí zříceniny Starý Bernštejn se divně chovají psi a další zvířata, u někdejšího podzemního komplexu nacistické továrny Rabštejn - Jánská se objevují duchové mrtvých vězňů, v bývalém brněnském vězení Špilberk můžete mít pocit, že vás někdo sleduje. V jeskyni Býčí skála v Moravském krasu se můžete setkat s ozvěnou dávných rituálů.

 

Kdo má pro strach uděláno, může navštívit upíří hřbitov ve Žďáru nad Sázavou. Obezřetnosti je zapotřebí zachovávat u hradu Kašperk na Šumavě, prý se tam ztrácejí lidé, a když budete mít štěstí, na hradě Kost uslyšíte o půlnoci odbíjet věžní hodiny, které tu už ale dávno nejsou. Své tajemství si dodnes uchovala Staronová synagoga, v níž mělo být ukryto Golemovo tělo, přízraky německých rytířů a dalších bytostí obcházejí hrad Nouzov. A hora Blaník je sice známá pověstí o spících rytířích, ale už od keltských dob je také považována za místo přechodu do jiných dob. A jako poslední na své mapě uvádím Popravčí louku u Mariánských Lázní, kde podle všeho zůstaly zakonzervovány energie dávných zločinů.“
(zem)

Kontakt: koutskyp@email.cz, www.mysteryplanet.cz

 


view counter