ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Má úplněk vliv na růst hub?

 

view counter

V lidových pověrách se můžeme setkat s názorem, že za úplňku rostou houby doslova před očima. Má Měsíc opravdu vliv na růst hub? Měsíc je spolu se Sluncem jednou z hnacích sil všeho živého na této planetě. Pohyb Měsíce při obíhání okolo Země vyvolává na jejím povrchu střídající se příliv a odliv moří. A právě tyto slapové jevy působí také na houby. Houby obsahují devadesát procent vody, jejich sušina je tvořena až padesáti procenty bílkovin, zbytek jsou různé anorganické látky, tuky, vitaminy a podobně. Růst ovlivňuje vlastnost houby nasávat tekutiny a spolu s tím i rozpouštění uvedených látkek, což je podporováno již zmíněnými jevy vyvolávanými Měsícem. Voda stoupá plodnicí a nese s sebou i rozpuštěné výživné látky. Pokud přestane Měsíc působit na zemský povrch, část vody zbavená výživných příměsí se díky zemské přitažlivosti vrací plodnicí zpět a část se odpaří. Tento koloběh se neustále opakuje.
(jam)
 

 

Komentáře

Má úplněk vliv na růst hub?

Slapové jevy a slapové síly působí pořád, tj. nejen pří úplňku, ale v průběhu všech fází Měsíce. Podle Vašeho vysvětlení by houby za úplňku v době viditelnosti Měsíce (myslím tím noční hodiny) rostly a v době, když je Měsíc mimo zorné pole, tj. je na druhé straně své oběžné dráhy, tak by se houby zase zmenšovaly. A to vše v průběhu jednoho dne! 
Avšak pokud si umíte představit vzájemnou polohu Země, Měsíce a Slunce při úplňku, tak v průběhu noci gravitační síly Měsíce a Slunce se právě odečítají (jsou na opačných stranách od Země). A za dne se gravitační síly obou těles sčítají - proto by podle Vaší teorie - houby měly růst nejvíce právě za dne.
Možná jste to tak myslel/a, tzn. že houby ve dnech, kdy je měsíc okolo fáze úplňku, tak houby rostou rychle, ale pak byste musel/a dodat, že o nocích v této době se houby zmenšují. V průměru však poporostou každý den stejně pokud budou stejné podmínky pro růst a Měsíc bude v polovině mezi novoluní a úplňkem. 
Asi bych ten vliv úplňku nepřeceňoval :-] .
(lew)