Chytrý špičkový marketing.
view counter

Legendární potopené poklady

view counter

Pod hladinou řek, jezer, moří a oceánů údajně leží až 500 tun zlata, drahých kamenů, množství stříbra, cenných předmětů i nejrůznějších mincí. Dnes už se znají jen přibližná místa odpočinku těchto cenností, neboť jsou zalita nejen množstvím vody, ale i neúprosného času. Jejich existenci tak připomínají zejména mnohé legendy, zápisky a vyprávění námořníků, které se tradují po celé generace. Poklady se staly námětem mnoha povídek, dobrodružných příběhů a zejména pohádek.

KVĚT MOŘE
V roce 1511 se u malajské Malagy potopila portugalská loď Flor de la Mar (Květ moře). Na své palubě tehdy vezla množství diamantů, smaragdů, rubínů i safírů, které po dlouhá staletí odpočívají někde v hlubinách.

TITICACA
Obří jezero na náhorní planině mezi Bolívií a Peru údajně ukrývá legendární poklad Inků. I přes různé jiné objevy se ho zatím najít nepodařilo, ačkoli se o to snažilo mnoho hledačů pokladů.

TELEMAQUE
Jedná se o pojmenování vraku korábu, který vyplul v lednu roku 1790 z francouzského Rouneu do Anglie. Loď se však potopila někde poblíž ústí řeky Seiny. Spolu s ní šly ke dnu rovněž francouzské královské klenoty nevyčíslitelné hodnoty. Přestože je v tomto případě alespoň přibližně známa poloha potopené lodi, nikdy se nepodařilo alespoň něco z královských klenotů vypátrat.

TITANIC
Na jaře roku 1912 narazil luxusní britský parník Titanic při své cestě do Spojených států amerických v severním Atlantiku na obrovský ledovec a během několika hodin se potopil. Kromě děsivého osudu většiny pasažérů se i s parníkem potopily mnohé cennosti, které si vezli zámožní cestující. Po dlouhých letech se podařilo vrak parníku, rozlomeného na dvě části, objevit a našly se i mnohé z cenností.

JAPONSKÁ PONORKA I-52
Ponorka I-52 se považovala za chloubu japonského námořnictva. V roce 1944 měla na německou základnu do Francie dovézt platbu za válečný materiál, avšak brzy skončila na dně Atlantského oceánu. Společně s ní údajně i tuna zlata a dalších cenností. To vše v hlubinách možná stále čeká na toho, komu se ji podaří vyzvednout. Pravdu o japonské ponorce hledal v devadesátých letech 20. století mimo jiné též Američan Paul Tidwell. Podle něj mohla ponorka též převážet plány na výrobu atomové bomby. Paul Tidwell pátral po vraku ponorky velmi dlouho. Nakonec se mu to podařilo, ovšem zlatá ponorka ležela v hloubce přes pět kilometrů. Žádné z výzkumných expedic se nepodařilo dostat dovnitř a nakonec došlo pouze k vyzvednutí jediné bedny se zbytkem opie a kusu cínu. Podle některých badatelů vrak navíc vypadal spíše jako by byl roztržen zevnitř. Že by šlo o sabotáž? Otázek je mnoho, ale odpovědí málo. Dodnes se vlastně neví, zda na dně zlatý poklad japonského císařství stále leží, nebo ho někdo přece jen v tichosti vyzvedl?

TOPLITZ
V roce 1945 naházeli prchající nacisté do rakouského jezera Toplitz bedny s řadou dokumentů, ale i mnoho cenností. Po tomto pokladu také pátrala spousta lidí i výzkumných expedic. Nalezení pokladu v těchto místech však brání obrovské nánosy bahna a klád na dně jezera.
(kov)