Chytrý špičkový marketing.
view counter

Křišťál – nezbytná rekvizita jasnovidců a věštkyň

view counter

Křišťál je zcela čistý krystalizovaný křemen úplně bezbarvý a průhledný s tvrdostí 7 stupňů. Slovo krystal je odvozeno od řeckého slova „crystallos“ a znamená led. Staří Římané včetně známého přírodovědce Plinia staršího totiž považovali krásné sloupce křišťálu z alpských nalezišť za zkamenělý led. Již od starověku jsou proslulá naleziště křišťálu v Alpách, v dutinách křemenných žil. Najdou se zde občas i velké dutiny, které bývají nazývány křišťálovým sklepem.

Vyhledáváním a sbíráním křišťálu v Alpách se již mnoho století věnují profesionální sběrači (stahler). Dnešními nejbohatšími nalezišti křišťálu jsou Brazílie a Madagaskar, dalšími známými nalezišti jsou USA a Německo. Křišťál býval, a mnohdy dodnes bývá, nezbytnou rekvizitou jasnovidců a věštkyň. Křišťálové koule slouží k vidění do minulosti i předvídání budoucnosti. Křišťál je také nejvhodnějším minerálem k zhotovení pendlu (kyvadla).

 

Chrání čistotu duše, zvyšuje duchovní sílu

Přisuzují se mu doslova univerzální léčebné vlastnosti. Používá se při léčení vnitřních i srdečních neduhů, při nevolnostech, závratích a také bolestech hlavy. Při zažívacích potížích se doporučuje pít takzvanou „křišťálovou vodu“, tj. vodu, do které byl několik hodin ponořen očištěný krystal křišťálu. O křišťálu se rovněž traduje, že chrání čistotu duše, přináší radost a je také vhodný k meditacím, neboť zvyšuje duchovní sílu. Astrologové jej přiřazují jako šťastný kámen ke znamením Kozoroha, Lva a Blíženců.

Největší křišťálová koule byla vyrobena v Číně, má v průměru více než 30 cm. Římský přírodovědec a spisovatel Plinius starší popsal, kterak se křišťálové koule a čočky používaly k léčení v římské armádě. Slunečními paprsky procházející křišťálem se římským vojákům vypalovala zranění, která utržili v boji. Ve středověku zase kojící matky pocházející z bohatších sociálních vrstev nosily křišťálové korále, aby měly dostatek mateřského mléka.
Křišťál je tedy velmi oblíbený drahý kámen, který bývá využíván k mnoha účelům.

Zdroj: e-kniha Drahé kameny, Jiří Glet