ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Když křen uzdravuje

view counter
Embed from Getty Images

Bez ostré chuti čerstvě nastrouhaného křenu si nedovedeme představit teplou pikantní klobásu, výborný je vmíchaný do šlehačky podávané se šunkou, působí jako báječný konzervační prostředek k okurkám, kysanému zelí, do nakládané zeleniny. Naši předci ho považovali za nejsilnější zbraň proti chorobám. Kromě vitaminů A, B, C, E, omega 3 a omega 6 kyseliny, obsahuje kyselinu pantotenovou a listovou, železo, vápník, hořčík, fosfor a další minerální látky, zanedbatelný není ani obsah ceněné vlákniny. Co z něj dělá účinnou přírodní medicínu je tzv. hořčičná silice.

Jaké účinky na zdraví můžeme od křenu očekávat? Vynikající baktericidní a fytoncidní se postarají o zničení choroboplodných zárodků v těle, ať již jde o bakterie, viry nebo patogenní plísně. Pomáhá snižovat cholesterol v krvi, výrazná močopudnost křenu a jeho dezinfekční účinky se doporučují při infekci močových cest. Lidová medicína doporučuje lžičku šťávy z vymačkaného nastrouhaného křenu třikrát denně při revmatických bolestech, ke zmírnění otoků dolních končetin. Šťávu lze užívat i při zánětech horních cest dýchacích, kašli a chrapotu. Naši předci nedali dopustit na křenové obklady v případě různých bolestivých onemocněních pohybového ústrojí.

Ty lze připravit podle rozmanitých receptur smícháním nastrouhaného křenu s moukou a ředěným octem tak, aby vzniklo měkké těsto. To dáme do plátýnka a přiložíme na postižené místo. Doba působení by měla být maximálně čtvrt hodiny, jinak by mohlo dojít k nežádoucímu podráždění pokožky, objevit by se mohly i puchýře. Kašičku z křenu spolu s čerstvě nastrouhaným jablkem najdeme ve starých recepturách jako osvědčenou medicínu, jež pomáhá hojit hnisající rány a jizvy.

Léčivých vlastností, které se této rostlině se specifickým zápachem přisuzují, ale najdeme celou řadu. Křen odstraňuje migrénové stavy, bolesti hlavy, jeho užívání má být také prevencí kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny, udržuje pevné cévy, podporuje vyprazdňování, podporuje správný metabolismus, napomáhá k hubnutí.

(pru)

 

DODATEK - I o křenu platí všeho s mírou. Velké množství při vnitřním užití dráždí sliznici trávicí trubice a může nastat nežádoucí stav, nepříjemné potíže.