ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Kdy sázet narcisy

view counter

Patří k prvním jarním kvetoucím rostlinám. Aby nás potěšily v příštím roce svou krásou, je čas myslet na jejich výsadbu. Tyhle nenáročné něžné krásky s příjemnou vůní sázíme právě v září nebo začátkem října. Narcisy potřebují pro zakořenění vyšší teplotu a delší čas do příchodu prvních mrazů. V našich podmínkách lze pěstovat bezpočet variací, do rodu narcis patří bezmála čtyřicet botanických druhů.


Stanoviště

Pokud zvolíme stanoviště ve stínu, musíme počítat s tím, že budou kvést málo a „vybledle“. Lépe se jim daří na osluněném, dostatečně vlhkém a přitom chráněném místě. Sluneční úpal a sucho jim neprospívají. Pamatujeme na to, že vhodné není stanoviště, kde se pěstovaly tulipány nebo zelenina, jako například rajčata, cibule, česnek, brambory. Na rozdíl od tulipánů ale můžeme narcisy nechat na záhonku čtyři až pět let. Vyniknou na slunných předzahrádkách, vysázet je můžeme pod stromy a keře, které jsou na jaře holé, narcisy krásně oživí trávník. Jestliže chceme mít na záhoně více odrůd, vysadíme narcisy ve skupinkách. Pomíchané dohromady nevyniknou, záhon bude působit chaoticky.


Připravte půdu

Ideální pro pěstování je středně těžká, dostatečně zásobená živinami, propustná půda. Než začneme sázet, dopřejeme jí kvalitní kompost nebo průmyslové hnojivo, například cererit. Dva týdny před výsadbou půdu zryjeme do hloubky asi 25 centimetrů. Pokud je půda příliš těžká, vhodné je na dno nasypat vrstvu drobného štěrku. Cibule sázíme do hloubky, která je třikrát větší, než je cibule. Zasypeme zeminou a zlehka přitlačíme. Cibulkám dopřejeme vydatnou zálivku, Do půdy je ukládáme tak, aby růstový vrchol směřoval vzhůru. Jednotlivé cibule sázíme do skupin na vzdálenost asi 20 centimetrů. Jestliže sázíme cibulky pozdě na podzim, je vhodné je přikrýt chvojím nebo mulčovací kůrou.


Nakupujeme cibule

Výběr cibule je velmi důležitý, neboť je v ní schován potenciál celé rostliny. Jsou zde ukryty zárodky budoucích listů i květů. Ve spodní části cibule je zkrácený stonek s květním pupenem dužnatými listy tzv. šupinami. Některé cibule jsou pokryté papírovitou slupkou, která brání vyschnutí. Cibule, které slupku nemají, snadno vyschnou. Při nákupu cibulovin dáváme přednost volně prodejným. Výhodná balení v plastových sáčcích mohou obsahovat nahnilé nebo poškozené kusy.


Rady a tipy

Víte, že listy u narcisů necháváme růst do doby, než začnou žloutnout? Jejich žloutnutí je signálem k tomu, že přestali plnit svou funkci. Po odkvětu odstraňujeme suché květy a rostlinám dopřejeme tekuté hnojivo. V tomto čase se totiž rozhoduje o tom, jak bohatě budou kvést další rok.
(es)


RADA SPIRITU
Celá rostlina i cibule jsou jedované, proto bychom měli při sázení a manipulaci s nimi používat ochranné rukavice.