ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Jak získat psychickou stabilitu?

view counter

Být v dnešní době nad věcí je pro spoustu z nás velmi těžké. Doba je zlá, to s radostí říkáme, ale jen se tak snažíme zahodit zodpovědnost za sebe sama a dokonce ji přehodit na někoho jiného. Jenže štěstí nikde nenajdeme. Je to stav mysli. A udržet si v této době stabilní a klidné myšlení, není tak těžké, chce to jen dodržovat pár zásad. Pokud se na ně zaměříte a budete pilně pracovat na některých bodech, dost možná velmi brzy zjistíte, že život je vlastně nádherný a barevný. Budete ovládat své emoce, nedáte se ničím rozhodit, a pokud přece jen ano, budete vědět, jak s tím pracovat.

 

NELITUJTE SE

Všichni jsou na mě zlí, tohle jsem mohl udělat jinak, tohle jsem zcela pokazil, tohle je moje vina. To jsou dost časté věty, které používáme v domnění, že nás někdo vyslyší a buď polituje, nebo za nás srovná to, co jsme pokazili. Jenže tak to nefunguje. Minulost nezměníme, stalo se. Soustřeďte se na současnost, ta je důležitá a navíc, chyby nás přece posouvají dál, děláme je ostatně všichni. A že nám zrovna teď není okolí nakloněno? Dost možná je to právě tím, že momentálně přitahujeme stejně zoufalé lidi, kteří řeší svoji situaci po svém. Zapomeňte tedy na to, že vše bude vždy podle našich představ. Pokud se vyhneme velkému očekávání a budeme se soustředit hlavně na sebe, najednou zjistíme, jak snadné to vlastně všechno je.

 

BĚŽTE NAPROTI ZMĚNÁM

Jak se říká, změna je život a naopak. Změny prostě nutné jsou, bez nich bychom se nehnuli z místa a žádný jedinec takový život určitě nechce. Stereotyp ubíjí, ale jsme to zase jen my, kdo ho může změnit. Navíc, občas se stejně objeví a chtějí, abychom jim šli naproti. Co mě čeká? Kam vlastně jdu? Kam dojdu? Vždyť život je jedno skvělé a velké dobrodružství.

 

POZOR NA ZÁVIST

Přemýšlíte o tom, proč jsou někteří úspěšnější? Proč mají víc peněz a proč se jim tak daří? Nebo to všechno dokonce závidíte? Všichni máme stejné možnosti, ale určitě ne, stejný žaludek a stejné ambice. Za úspěchem ostatních může být cokoliv, docela často to, co my sami bychom nikdy nepodstoupili. Navíc, podívejte se kolem sebe a řekněte si, co vlastně všechno máte. Často totiž zjistíte, že máte přesně tolik, kolik potřebujete. Možná i víc, než mají ostatní. A nemyslete jen na to, co je materiální.

 

NENECHTE S SEBOU MANIPULOVAT

Děláte to, co chtějí ostatní? Plníte přání všech kolem sebe a na vás nezbývá čas? Víte to, dokonce jsou tací, kteří právě tohle vysloví a přesto tak jednají dál. Zapomeňte na to, že vás pak někdo ocení, že vás postaví na piedestal a bude všem kolem sebe říkat: to je on, on pro mě udělat tohle, nebo toto. Dost často se totiž nedočkáte ani obyčejného poděkování. Jste to zase jen vy, kdo může udělat konec tomu, že bude dokola jen myslet na druhé. Sebeláska je prostě důležitá, možná nejdůležitější. Protože pokud se máme dostatečně rádi, nic a nikdo nám neublíží, protože to prostě nedovolíme. Myslete tedy hlavně na sebe. Protože pak můžete měnit svět.

 

NECHTE MINULOST MINULOSTÍ

Tady už nic nezměníte, vše již proběhlo a nikdy se nevrátí. Pokud se budete trápit tím, co jste mohli udělat jinak, co mohli jiní udělat jinak, kdo vám kdy ublížil a kdo se zachoval tak, jak neměl, utrápíte se. A to z jednoduchého důvodu. Není totiž cesty zpět, můžete jít jen dopředu. Pamatujte i na to, že nic se neděje náhodně, vše má nějaký důvod. A když už se zabýváte tím, co bylo, zkuste se vzpomenout i na to, co vám to dalo, nejen vzalo. Vždy tam totiž objevíte něco, co vás právě díky tomu posunulo dál. Jsme součástí geniálního seskupení, prostoru, který si tak jako tak, vše řídí. Nejsme to dokonce my, kdo cokoliv ovlivňuje. Odevzdejte se vesmíru a nechte se vést. Můžete si být jistí, že vás dovede přesně tam, kam potřebuje.

 

NEBOJTE SE RISKOVAT

Každý risk, který je alespoň trochu promyšlený a znáte rizika, je čas od času nutný. Nikdy nebudete přesně vědět, co je na konci cesty, na které jste. Ani to, co a koho přesně potkáte. Proč se ale tolik trápit tím, co bude? Důležité je, co je nyní a kam nás srdce vede. Ono totiž přesně ví, co je pro nás nejlepší a klidně to můžete zpochybňovat dokola. Nikde sice není napsáno, že některý krok nezabolí, ale ani to, že budeme štěstím bez sebe. Tak dejte životu šanci a přestaňte se snažit mít vše pod kontrolou.

 

OVLIVŇUJME JEN TO, CO MŮŽEME

Často se objeví situace, které vás budou drtit a ničit a to přesto, že se vás netýkají. Ale týkají se například blízkých, kamarádů, dětí. Jenže, všichni jsme samostatné jednotky, které se musí se svým osudem popasovat sami. Týká se to všech, kolem nás. Hádají se vaše děti? Trápí vás, že kamarádův život se neubírá dobrým směrem? Je úplně jedno, co z toho se zrovna děje, v každém případě, nejste to vy, kdo může danou situaci řešit a ovlivnit. Pokud se na to i podíváte s odstupem, zjistíte, že se stejně věci daly do pohybu a dokonce vyřešily zcela samy. Vaše trápení tak nemělo žádný smysl. Jen vám ti ničili vaše mentální zdraví, nebo to fyzické. Nebojte se tedy odevzdat problémy druhých těm druhým. Můžete poradit, podat pomocnou ruku, politovat, ale to je tak vše, co je ve vašich silách.

 

DLUHY NEEXISTUJÍ

Pokud děláte cokoliv proto, že čekáte vděk, nejspíš budete věční čekatelé. Domníváte-li se, že musíte být stále dokola vděční za to, co jste dostali, nebo vám druzí poskytli, opět to tak zcela není. Jistě, slušnost je poděkovat za provedenou službu, ale očekávání toho, že vám daná osoba bude do konce svého života vděčná za to, co jste pro ni udělali, dočkáte se tak maximálně zklamání. Ani vy nejste nuceni se do konce života klanět za to, co vám bylo poskytnuto. Tak to prostě je. Jestli podáte pomocnou ruku, určitě to bylo z vlastní vůle a naopak. Nevytvářejte tedy žádné umělé dluhy a nenechte si namluvit, že vy jste stále někomu něco dlužní. Maximálně bance, ale i tady to jednou skončí.

 

NEÚSPĚCH JE ZKUŠENOST

Tolik jste se snažili a stejně žádný výsledek? Možná není vhodná chvíle, možná se máte snažit jinak a jinde. Opakované neúspěchy značí, že tudy nejspíš cesta nevede. Rozhodně to ale není důvod k tomu, cokoli vzdávat. Pokud neuspějete a to třeba i opakovaně, zamyslete se a hlavně, podívejte se kolem sebe. Vždy jsou tam někde vzkazy, kde děláte chybu, nebo kde byste se měli snažit víc. Možná vám bude ukázána úplně jiná cesta. Nebojte se po ní tedy jít. Často zde totiž úřaduje naše ego a dokáže být tak silné, že nám zaslepí oči. Nemusíte se tedy cítit trapně, když nejste úspěšní tam, kde se zrovna tolik snažíte. Naopak, berte to jako výzvu a rozhlédněte se. S úsměvem, samozřejmě.

Naďa Kučerová