Chytrý špičkový marketing.
view counter

Deprese má původ v zánětu

  • Databáze informací:

view counter

Už pět desítek let se psychologové shodují v tom, že deprese způsobuje chemická nerovnováha serotoninu v mozku. Tím se ale nevysvětluje, proč případů deprese neustále přibývá. Mezi lety 1991 až 2001 se její výskyt zdvojnásobil - z 3,3 % na 7 % u dospělých. A právě tady přichází na řadu teorie zánětů. Dostanou-li se do těla choroboplodné zárodky, imunitní systém začne uvolňovat látku cytokin, která má za úkol škodlivé mikroorganismy přemoci. Je-li organismus účinkům cytokinů vystaven dlouhodobě, může se hladina serotoninu snižovat, což přispívá k depresi.

Vědci zkusili nasadit pacientům se silnými depresemi Infliximab - protizánětlivý lék, který se podává při autoimunitních nemocech. Pokusné osoby konstatovaly zmírnění deprese.

Jak toho využít? Životní styl zaměřený na duševní pohodu (zdravá strava, pohyb, dostatek spánku) snižuje riziko zánětů - a tedy i depresí. Španělská studie provedená na 10 000 osobách středního věku ukázala, že lidem, kteří jedí stravu s vysokým obsahem polotovarů, hrozí asi dvakrát vyšší riziko deprese než těm, kteří mají v oblibě stravu středomořského typu. Riziko snížíte nasazením meditačních technik. Tyto aktivity redukují stresové záněty u lidí trpících zánětlivými onemocněními typu revmatické artritidy nebo astmatu.
(ksa)