ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Co (možná) nevíte o vitaminech

  • Databáze informací:


view counter

Vitamin C: Má cenu ho brát jako doplněk stravy?

Spíše ne. Z běžného jídelníčku získáte obvykle víc „céčka“, než je doporučená dávka, tedy 90 mg u mužů a 75 mg u žen. Podle Střediska pro kontrolu a prevenci chorob trpí nedostatkem vitaminu C pouhých šest procent světové populace.

Omega-3 mastné kyseliny:

Nejíte-li ryby, je rozumné užívat jednogramovou kapsli rybího oleje denně, a to zejména tehdy, pokud je vám přes čtyřicet nebo máte nemocné srdce. Víc neberte: Dávky nad dva až tři gramy možná zvyšují hladinu LDL cholesterolu.

Jak je to s vápníkem?

Pokud nemáte osteoporózu, není důvod vápník v tabletkách užívat, dokonce i pak stačí jedna pětisetmiligramová pilulka denně. Zcela jednoduše ho získáte dostatek z potravin, jako je mléko, jogurt, brokolice a cereálie. Nadměrné množství vápníku způsobuje zácpu a zvyšuje nebezpečí ledvinových kamenů.

Preceňované „déčko“:

Poslední výzkumy ukazují, že většina lidí má vitaminu D dost na to, aby měli zdravé kosti (tjj. asi 200 mg/ml). Po sedmdesátce však má tělo zvýšenou spotřebu a zároveň ho přestává absorbovat ze slunce, pak je dobré užívat 400 mg vitaminu D denně. Doplňky s vitaminem D mohou mít význam pro mládež mezi desátým a dvacátým rokem věku (tedy v době největšího růstu kostí), pro soby trpící například Crohnovou chorobou nebo celiakií ( které mohou mít vliv na vstřebávání vitaminu D) a pro obézní osoby (u kterých se živiny mohou ukládat v přebytečném tělesném tuku, takže se jich do krve dostane méně).

Jak je to s vlákninou?

Vláknina - tedy nesnadno stravitelné látky rostlinného původu - dlouho setrvává v trávicím traktu, kde vyživuje prospěšné bakterie a zpomaluje trávení. Podle výzkumu se většina lidí dopracuje k polovině doporučené denní dávky, tj. asi 25 gramům vlákniny. Nejprve zkuste změnit jídelníček, jíst více zeleniny a ovoce. Nestačí-li to, začněte užívat tři gramy vlákninových doplňků denně. Nezjistíte-li po třech dnech změnu, zkuste dávku zvýšit na tři gramy třikrát denně. Trpíte-li cukrovkou nebo užíváte některé léky, poraďte se nejdříve s lékařem, protože vláknina může snižovat hladinu cukru v krvi a omezovat vstřebávání medikamentů.
(ndro)