ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Černá květina Aztéků

view counter

Bez vanilky si dnes už nedovedeme představit mnohé cukrovinky, zmrzliny, zákusky, čokolády, jogurt, puding ani další druhy potravin. Méně se však už ví, že vanilka ve své podstatě představuje určitý druh orchideje. Jedná se vlastně o jediný z dvaceti tisíc druhů orchidejí, který se dá využít v jídle. V přírodě je vanilka bylinnou liánou, jež potřebuje částečný stín a rovněž oporu, kolem které by se mohla vinout.

Divoce rostoucí vanilka obvykle šplhá po kmeni stromu ve vlhkém tropickém nížinném pralese. V Mexiku se na tradičních plantážích jako opora používají místní rostliny, kterým se tam říká zarděnice, ale před časem se s určitým úspěchem začaly rovněž používat pomerančovníky. Aztékové nazývali vanilku tlilxochitl, což znamená „černá květina“.

Tím poukazovali na barvu zpracovaných plodů. Toto koření pak používali k ochucení kakaového nápoje xocolati, nebo-li čokolády. Montezuma, aztécký vládce Mexika, ji v roce 1520 údajně předložil španělskému dobyvateli Hernánu Cortésovi, který dovezl kakaové boby a vanilkové tobolky do Evropy.
(kov)