ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Bude pršet, nebo svítit slunce?

view counter

Zvířata jsou odedávna uctívána jako výborní meteorologové, pro počasí mají velký cit. Ale zkuste se někdy sami stát rosničkou. Stačí bedlivě pozorovat přírodu, abyste správně odhadli, jak se bude počasí vyvíjet v nejbližších hodinách a dnech. Třeba když se zadíváte na oblohu, tzv. beránci ve střední výšce se mají za mraky hezkého počasí. Jestliže po obloze táhnou jako velké stádo, obyčejně nastává povětrnostní změna.

Skvělým barometrem je vlastně člověk sám, zvlášť, když už je ve vyšším věku. Senioři bezpečně podle bolestí kloubů a jiných zdravotních problémů poznají, že přijde ochlazení, déšť, změna atmosférického tlaku. Pokud při vycházce lesem narazíte na jedlové šišky, které se zavírají, můžete si být jistí, že bude deštivo či chladno. Nadcházející počasí lze odhadnout i při pohledu na letadla plující oblohou.

Krátké kondenzační pásy, které se na obloze rychle rozplývají, signalizují dobré počasí. I podle letu vlaštovek měli naši předci jasno v tom, jak bude. Jestliže je lze vidět nízko u země, svědčí to v nejbližším čase o bouřce, nečasu, dešti. Blíží-li se bezmračné období, stačí se zadívat na večerní oblohu. Intenzivní večerní červánky většinou znamenají pěkné počasí.
(pru)