Chytrý špičkový marketing.
view counter

Babské recepty

view counter

Místo do lékárny se naši předci vydali do úrodného sadu za domkem a pro výpěstky z vlastní zahrady. Na každou bolest a zdravotní neduh měli spoustu jednoduchých receptů. Připomeňme některé z nich:

  • Šťávu z rozstrouhaného křenu užívali při kašli a chrapotu. Křenový obklad sloužil jako účinný prostředek při bolestech hlavy. Kašičkou či výluhem z kořene léčily hnisající rány, staré jizvy, hodily se také při angíně. Křenová placka zase spolehlivě fungovala na revmatismus, ischias, ztuhlé svaly, otoky či omrzliny.

  • Výluhem ze sušených jablek léčili naši předci nachlazení a chrapot. Jablka jim sloužila jako čistící i bělící prostředek na chrup. Odvar z jablek byl odedávna v lidové medicíně považován za lék na bronchitidu, revmatismus, žaludeční problémy. Pomocí jablek lze účinně shazovat kilogramy. Balastní látka pektin zaručí pocit sytosti. Jablka pomáhají snižovat cholesterol, jsou výbornou prevencí před onemocněním srdce, cév, rakovinou a jinými civilizačními chorobami.

  • Mrkev blahodárně působí na játra, zlepšuje zrak. Možná nevíte, že našim prababičkám ulevovala mrkvová šťáva smíchaná s mlékem při vykašlávání hlenů, při bronchitidě, astmatu, chrapotu. Mrkvová polévka spolehlivě fungovala na průjem. Šťáva s dužinou užívaná nalačno se užívala při poruchách vidění, při srdečně-cévním onemocnění, poruchách trávicího traktu.

  • Med nesměl chybět v žádné spíži. Odedávna byl výbornou prevencí proti křečím například v lýtkách. Starší lidé užívali med při inkontinenci a oslabeném močovém měchýři. Med dokáže povzbudit činnost střev při vleklé zácpě a naopak zklidnit střevní pohyb u neinfekčních průjmů. Alternativní medicína tento zázrak přírody doporučuje při nespavosti, pro lepší funkci krevního oběhu a srdce, na posilování imunitního systému. Používá se při onemocnění dýchacích cest, nachlazení, chřipce, aftech, problémech v ústní dutině.

(pru)